Home / خبر و گزارش / پنجمین همایش دستاربندی

پنجمین همایش دستاربندی

🍃پنجمین همایش فارغ التحصیلی طلّاب دارالعلوم هرات

=====

همایش ختم بخاری و تجلیل از دانش آموختگی طلاب حوزه ی علمیه دارالعلوم هرات همه ساله با استقبال پرشکوه ملت متدیّن افغانستان اعمّ از علما، فرهنگیان، فرهیخته گان و قشر عوامّ مردم برگزار می گردد که الحمدلله امسال نیز به عنوان پنجمین دوره برگزار شد.
این محفل به روز دوشنبه و بتاریخ ۵ حمل (فروردین) ۱۳۹۸ شمسی در روزهای نخست سال جدید با حضور میهمانانی ارجمند از کشور ایران و از ولایات مختلف افغانستان ، برگزار گردید که آغاز آن از ساعت ۱ بعد از ظهر بود و تا نماز عصر ادامه داشت.
تلاوت زیبای قاری محمّد قاسم (قاری مشهور جنوب غرب افغانستان) طلیعه ای روشن و لذّت بخش بزم نورانی آنروز بود و در پیِ آن مولوی عزیر( یکی از فارغان امسال این حوزه) به ایراد سخن پرداخت، وی در موضوع بیداری اسلامی نکاتی جالب و مفید ایراد نمود و اظهار داشت: “برای بیداری اسلامی لازم است در نهاد و ضمیر هر بیدارگر دو نکته ی اساسی و مهمّ موجود باشد: ۱ ـ عقیده ای راسخ به خدا و رسول؛ او بایست با ایمانی قوی و یقینی کامل به الله و رسول به سوی دین فراخواند. ۲ ـ منهج و رویکردش را برمبنای قرآن و سنّت وفق دهد؛ که این دو منبع ، روشنگر همه ی قضایا و مسائل می باشد.او در اخیر از همه ی فارغان و دانش آموختگان خواست تا بیدارگر باشند و همواره بکوشند تا بیداری اسلامی و انقلاب روحی و معنوی ایجاد کنند. سخنران دیگر این محفل از شرق افغانستان و از ولایت ننگرهار جناب شیخ محمد گل وهّاج بود، او پس از ابلاغ سلام علمای زون شرق و اظهار مسرّت و شگفت از شرکت در این همایش فرمود: ما باید همواره به تزکیه نفس اهمّیت بسزایی داده و بکوشیم در هر حال خود را از رذایل اخلاقی مانند بخل، کینه، حسد، غیبت و بهتان دور ساخته و سپس به تعلیم و تعلّم بپردازیم زیرا تزکیه و تعلیم دو امر اساسی بوده که پیامبران به آن می پرداختند.
سخنران دیگر شیخ ظهور الله حقانی رئیس علمای زون شرق افغانستان بودند.

مولانا سید عبدالقیوم حسینی مدیر مدرسه دینی جامعه الهدی و یکی از علمای سر شناس ولایت فراه نیز به نمایندگی از میهمانان ولایت فراه سخنرانی کردند، ایشان در لابلای سخنانش فرمود: دین اسلام دین آسایش برای مسلمین است و دینی است که در تعالی و ترقی اوضاع اقتصادی و اجتماعی ملّت مسلمان نقش اساسی ایفاء کرده است، او با اشاره به اوضاع ناجور کنونی راه حل بحران های جهان اسلام را در گرو تعلّق محکم مسلمین به دین شان دانست. پس از آن سروده ای زیبا به زبان فارسی خوانده شد که باعث رونق بسیار این محفل گشت.
سخنران دیگر این محفل یکی از دو مهمان ویژه ی این همایش بود که از کشور ایران تشریف آورده بودند، ایشان جناب مولانا بهزاد فقهی بود، از گفته هایشان: “حوزه های علمیه دژهایی محکم و استواری است برای تربیت نیروی فکری و معنوی اسلام؛ چنانچه صیانت دین بسیار مهم است همانگونه می بایست از این مدارس صیانت و حفاظت کنیم تا رجال دینی از طریق این مدارس به جامعه تحویل داده شود.
“ما باید از تمام اعضای بدن خویش برای خدمت دین بهره بگیریم، می بایست پاها را در زمینه ی خیر ونیکی بکار بریم و از چشم ها و دستهایمان برای انجام کارهای خیر و تعلیم و تعلّم استفاده کنیم”..

سپس مولانا احمد الله (مدیر مدرسه دینی احیاء العلوم زرنج) به ایراد سخن پرداخت؛ وی اظهار داشت: قرآن را باید سرلوحه ی زندگی خویش قرار دهیم زیرا برای عزت و سربلندی نمی توان هیچ وسیله ای دیگر جز قرآن یافت..

پس از ختم عرایض مولانا، سرودی بسیار جذّاب و گیرا توسط گروه سرود دوره ی حدیث سروده شد و سپس مفتی محمد سرور (مدیر حوزه علمیه دارالعلوم هرات) در جایگاه قرار گرفت و از همه کسانی که در برگزاری محفل دستاربندی حوزه، به نوعی، همکاری نمودند؛ میهمانانی که از دور و نزدیک، تشریف آورده بودند و از عموم مردم هرات باستان، اظهار تشکر و قدردانی نمود و در قست پایانی سخنانش اظهار داشت: ما علمای افغانستان از صلحی که امید تحقّق آن در آینده ای نزدیک دل این ملّت را خوش کرده است کاملا حمایت می کنیم و پس از چهل سال جنگ و درگیری موجود در این سرزمین از خداوند منان آرزوی ایجاد صلحی پایدار برای ملّت مظلوم و رنجدیده ی افغانستان را داریم..

آخرین سخنران این محفل، مولانا عبدالعلی خیرشاهی (میهمان ویژه ی این همایش) بود که با سخنانی زیبا و دلنشین همه ی شنوندگان را به شگفت آورد، وی با اشاره به ارمغان های نبوی نسبت به بشریت غرق در گمراهی فرمود: پیامبر خدا ـ صلی الله علیه وسلم ـ همواره بشریت را جذب تعالیم نبوی اش نمود، وی در بخشی از سخنانش فرمود: ما باید از تاریخ پربار و درخشان نیاکان خویش درس بگیریم و به جوانان و فرزندان خود از ماجرای اندلس و قسطنطنیه و فتح آنها بازگو کنیم،
ایشان با اشاره به فتنه ی قرن بیست و یک که دامنگیر عالم اسلام شده است، گفتند: فتنه ی کنونی جهان اسلام که عبارت است از استعمار و تهاجم فرهنگی و فکری جهان غرب علیه مسلمانان به مراتب از فتنه ی ارتداد مسلمانان در صدر اسلام و فتنه ی هجوم نظامی مغولان بر مسلمانان بدتر است…

در پایان، با اعلام اسامی فضلاء، فارغان دوره ی فتاوا، قرّاء و حفاظ کلام الله مجید، از علماء و مهمانان حوزه دعوت شد تا در پیچاندن دستار فضیلت بر سر فارغان حوزه، سهیم شوند، و پس از پایان دستاربندی طلاب دارالعلوم، این بزم نورانی با دعای بسیار زیبای مولانا بهزاد فقهی به اتمام رسید.

🔹🔹

داوود یعقوبی

https://telegram.me/ommatonline

نظر بدهید

آدرس ایمیل تان نمایش داده نخواهد شد.

Show Buttons
Hide Buttons