Home / بیداری اسلامی / حقوق زن در ایدئولوژیِ دینی و در دید مدّعیان آزادی

حقوق زن در ایدئولوژیِ دینی و در دید مدّعیان آزادی

*حقوق زن در ایدئولوژیِ دینی و در دید مدّعیان آزادی*
==========

یکم: اکنون مدام از حقوق و قدردانی زن صحبت می کنیم امّا باز هم برخی افراد نادان و احمق (در بین ما مسلمانان) یافت می شوند که حواء(همسر آدم) را مسئول طرد شدن آدم از بهشت تلقّی کرده اند، آنان اگر در لابلای آیات و احادیث صحیح؛ جُستار می کردند، خلاف مدّعایشان را می نگریستند، زیرا وسوسه و اغوای شیطان به هر دو (آدم و حواء) نفوذ کرد: {فوسوس لهما الشیطان..}
آنان با چنین زعم خطایی، زن را مسئول تمامی شرارت ها می دانند.

دوم: برخی انسانها، هنوز هم به طرز جاهلیت پیشین(قبل از ظهور اسلام) با دیدی تحقیرآمیز به زن می نگرند.
آنان از تولد پسر خرسند شده و امّا تولد دختر را بد شگونی و نحس می پندارند:
{وَإِذَا بُشِّرَ أَحَدُهُم بِالْأُنثَىٰ ظَلَّ وَجْهُهُ مُسْوَدًّا وَهُوَ کَظِیمٌ} [۵۸] و چون به یکی از آنان مژده ی دختر می دهند، چهره اش تیره می شود و پر از خشم و ناراحتی می گردد.

لزوماً می بایست اکنون در فرهنگ اسلامی و اندیشه ی دینی، به زن ارج نهاده شود و بر اساس متون و نصوص مرجعی و وارد شده، با زن معامله و رفتار صورت گیرد. که امّا اسلام در پرونده ی حقوق زن مظلوم و متّهم به خرده کاری قرار گرفته است و در دید بیگانگان، ایدئولوژیِ دینی در حوزه ی زن تباری به زن ستیزی مفهوم گشته است؛ آنهم در سایه ی عملکردها و پندارهای اشتباه عدّه ای از پیروان اسلام نسبت به زن!.؛ که بهتان و افتراء《دسته کم گیری و تحقیر اسلام نسبت به زن》 معلول همین علّت است..

در سوی مقابل باید بنگریم که مدّعیان آزادی زن، برایش چه به ارمغان آورده اند؟ و چگونه او را ارج نهاده اند؟ اینها به جز اینکه دامنه ی مسئولیت های زن را به مقیاس و برابری مرد گسترش داده اند و بارش را سنگین کرده اند دیگر چه برایش داده اند؟ به پندار آنان، زن هم تراز و برابر مرد است.. که بر اساس این اصل، وی بایست بسان مرد کار کند و مزد دریافت کند.
در نتیجه امتیاز عمده و ویژه ی زن (وجوب نفقه وی به گردن شوهر یا پدر و برادر، هرچند زن توانمند و سرمایه دار باشد) را که اسلام برایش اختصاص داده است، الغاء می کنند.
مدّعیان آزادی و برابری زن،در واقع با این اصل نادرست بیشتر به زن ظلم کرده اند تا فضل و احسان کنند، چه که او بایستی کار کند و چه بسا از فرط تنگدستی به تکدّی گری چنگ می زند.
چرا این بحران بزرگ از دید آنان پنهان مانده است؟
آنان به جای شعار دهی و فراخوانی به آزادی مطلق زن از طریق کنفرانس ها و همایش های مجلّل با هزینه های گزاف چرا در روستاها و اطراف شهرها پرسه نمی زنند تا عمق فاجعه را درک کنند؛ آنجا که زن سواد خواندن و نوشتن ندارد و در تاریکی های نادانی و جهل غوطه ور است، چرا مبالغ هنگفت این گردهمایی های آنان در جهت سواد آموزی زنان بیسواد بکار گرفته نمیشود تا نخست از قید و اسارت جهل بیرون آیند؟..
خواستاران آزادی زن، وی را هنگامی به سخره گرفتند که با سوء استفاده از عدم آگاهی مردم نسبت به احکام شرعی، با خرده گیری به اسلام در پرونده ی حقوق زن، به عدم تساوی میراث زن و مرد استدلال کردند!!.. در حالی که اسلام میراث زن و مرد را همسان قرار داده و چه بسا بیشتر نیز به زن تعلّق می گیرد بگونه ایکه در ۳۰ مورد، زن از مرد بیشتر ارث می گیرد و صرفاً در چهار مورد، مرد بیش از زن ارث میبرد..
آنان عوض تقدیر، بیشتر به زن توهین کردند هنگامی که خواستار شکل گیری اختلاط بدون محدودیت زن و مرد در عرصه های متعدد کاری شدند که با این عملکرد، اصولاً هویّت و شخصیت زن فرو می پاشد و کاملاً از بین می رود و در معرض تعرّض و آزار افراد بدصفت قرار خواهند گرفت.

وامّا
باید بر مبنای فقه دینی، به زن احترام و ارج نهاده شود آنگونه که لایق و درخور هوّیت و شخصیت زن است که او را از عزّت و کرامتش محروم نسازند و با بکارگیریِ وی در زمینه های نامناسب مورد اهانت و آزار قرار نگیرد…
🔹🔹
✍🏻 داوود یعقوبی

نظر بدهید

آدرس ایمیل تان نمایش داده نخواهد شد.

Show Buttons
Hide Buttons