Home / جهان اسلام / نامه یک بیمار فرانسوی در مورد ..

نامه یک بیمار فرانسوی در مورد ..

🔹🔸نامه ای از یکهزار سال پیش

▫️اشاره: متن ذیل نامه ایست از جوان بیمار فرانسوی، 《حدود قبل از هزارسال پیش》 که در بیمارستان اسلامی اندلس معالجه میشد؛ این نامه را به پدرش در پاریس 《پایتخت فرانسه》 ارسال کرد که مختصرا به پیشرفت و تمدن مسلمانان آن زمان تصریح میکند.

((پدر عزیزم:
در آخرین نامه ات برایم گفته بودی که به زودی پولی ارسال خواهی کرد تا هزینه معالجه خویش را بپردازم، اما نیازی نیست؛ زیرا معالجه در این بیمارستان مفت است!!
نه تنها این؛ بلکه بیمارستان به هر بیماری که دوره بهبودی را میگذراند، لباس های نو و مبلغ ۵ درهم میدهد تا در دوره بهبودی (در بیمارستان) مکلّف به انجام کاری نشود(جهت پرداخت هزینه بیمارستان)!!
پدر عزیزم:
اگر لطف کردی و به عیادتم آمدی مرا در در اتاقی در بخش عملیات جراحی مفاصل خواهی یافت که کنار اتاقم کتابخانه و سالن مطالعات و تحقیقات پزشکی قرار دارد؛ جایی که پزشکان همه جهت شنود به تحقیقات و مقالات پزشکی اساتید بلند پایه حاضر میشوند!!
البته بخش معالجه بیماریهای زنانه در شعبه ثانوی محیط بیمارستان قرار دارد ضمن اینکه مردان اجازه ورود به آنجا را ندارند…
و در سمت راست محیط بیمارستان، نیز سالنی بزرگ مخصوص کسانی که در دوره بهبود هستند؛ قرار دارد تا دوران کسالتشان را در بیمارستان بگذرانند و یک کتابخانه مخصوص نیز برایشان تدارک دیده شده است!!
پدر عزیزم:
یقینا هر نقطه و مکان این بیمارستان در اوج پاکی و بهداشت قرار دارد.. زیرانداز و بالش های بیماران با پارچه سفید دمشقی روپوش شده اند و زیر اندازها از جنس مخمل نرم و لطیف ساخته شده اند!!
تمام اتاق های بیمارستان دارای آب پاک و زلالی اند که از لوله ها و مجاری مخصوصی وصل شده؛ و هر اتاق نیز شامل یک بخاری میباشد《برای روزهای زمستانی》!!
و غذاهای بیماران از گوشت مرغ و سبزیجات و مخلّفات دیگر تشکیل میشود که بعضی از بیماران بهبود یافته از طمع به غذاهای لذیذ اینجا قصد ترک بیمارستان را ندارند!!)).

🔹🔸 منبع/ ” التفوّق العلمیّ فی الإسلام” نوشته امیر جعفر الأرشدیّ، بیروت- مؤسسه الرساله (١٩٩٠) ص:۵٢
¤¤¤¤¤¤
📜 برگردان از عربی: داوود یعقوبی.

🌴🌴🌴🌴🌴
لینک تلگرام ما را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
t.me/ommatonline

نظر بدهید

آدرس ایمیل تان نمایش داده نخواهد شد.

Show Buttons
Hide Buttons