Home / تاریخ و شخصیت‎ها / یادی از بزرگمرد بلوچستان؛ “مولانا محمد عمر سربازی رحمه‌الله

یادی از بزرگمرد بلوچستان؛ “مولانا محمد عمر سربازی رحمه‌الله

 

✍ خلیل الله زعیم
جمعه/۲۳/رمضان المبارک ۱۴۳۹ هق.

🔶 تقریباََ یازده سال و شش ماه و بیست و نه روز از غروب چراغ هدایت بلوچستان می‌گذرد و دوران طلایی زندگی‌اش دور و دورتر می‌شوند.
🔶 گرچه چشمهای عاشقان او را دیگر نمی‌بینند، اما سیرت، فیوضات، درسها و خدماتش می‌توانند یادش را تازه کنند و چشم انداز روشنی از زندگی ایمانی وی را ترسیم نمایند.

🔶 مولانا سربازی رحمه‌الله سیاستمداری عارف، فقیهی عادل و شاعری دلسوخته بود. در حوزه‌ی سیاستمداری استعدادش را به شکلی مرموز به کار گرفت که نتیجه‌اش را امروز در قالب مجموعه‌ی بزرگ منبع‌العلوم کوه‌ون و خدماتش شاهد هستیم.
🔶 آری! شخصیتی که در کلاس ایمان، درس ایثار و فداکاری و استقامت می‌داد.

🔶 مولانا را در بُعد زهد و دوری از دنیا به جرأت می‌توان در سلک علمای دیوبند قرار داد؛ آنجا که بزرگان آن زمان مولانا را پیشنهاداتی از این قبیل می‌دهند که: “در این روستا وقتت را ضایع نکن، شما را به شهرهای مختلف از جمله زاهدان، چابهار و ایرانشهر می‌بریم که بهترین خدمات را انجام دهی و در رفاه و آسایش کامل قرار گیری”، ولی مولانا رحمه‌الله نمی‌پذیرد و زهد و مجاهده و گوشه‌گیری را ترجیح می‌دهد که این از طرفی بیانگر تشنگی خدمت هر چه بیشتر و سنگین تر به دین الهی و از طرفی نمایانگر بی‌رغبتی وی نسبت به دنیا و متاع هیچ و پوچش می‌باشد.

🔶 از خدمات دعَوی و اصلاحی و تبلیغ مولانا شاید کمتر کسی بی‌خبر باشد، چنانچه به کرّات برای تبلیغ دین به کورترین نقاط جغرافیایی آهوران پای پیاده و بعضاََ پابرهنه و با پاهای ورم کرده سفر می‌کردند.

🔶 اخلاص مولانا اگر چه چیزی مخفی و پنهان بود؛ اما از آن جایی که خصوصیت این صفت وارسته این است که هر چه در آن بیشتر پنهانکاری شود، خودش را بیشتر در انظار مردم اظهار می‌کند، برای همگان هویدا و آشکار بود.

🔶 توصیف مولانا در راستای اتباع سنت نبوی صلی الله علیه و سلم، چیزی است که از عهده این بنده شاید برنیاید و این را از کسی باید شنید که ملازم و جلیس ایشان بوده‌اند.

🔶 شاید عطش این قسمت از زندگی مولانا را گفته‌ی حضرت شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید برطرف کند که: “اخلاص و اتباع سنت را دو صفت بارز می‌توان در سیرت مولانا محمد عمر سربازی رحمه‌الله عنوان کرد”.

🔶 مولانا در دایره‌ی وسیع علوم و معارف مختلف اسلامی نیز گوهری نایاب و در موارد متعددی راهگشای بن‌بستهای مسایلی از این باب بودند.

🔶 در دریچه‌ی تصنیف و تألیف، رقیب معاصر مولانا را شاید نمی‌توان در بلوچستان و حتی ایران، از نظر کنشگری و تحقیقاتی پیدا کرد.

🔶 به هر حال بحث در مورد اخلاص، اتباع سنت، فقاهت و ایثارگری در زندگی مولانا، شاید ابعادی اند که این کوتاه سخن را به یک جلد کتاب هم بکشانند.

🔶 مولانا مرشد و مشاوری به تمام معنی در تمام ابعاد شرع مقدس از جمله: تعلیم، جهاد، تبیلغ و تصوف و غیره… بودند.

🔶 از همه مهمتر انقلاب و حماسه‌ی فراموش نشدنی مولانا در قلب تاریخ بلوچستان که مسلماََ تاریخش را تابان کرده، سرسبزترین بهار وجود بلوچستانیان می‌باشد.
حماسه‌ای که بلوچستان؛ علی ‌الخصوص مناطق کوه‌ون و آهوران را که در أعماق ظلمات و منجلاب بدعات و شرکها غرق بودند، به مهد علم و عرفان مبدل گردانید.

🔶 به خاطر این مجاهدت‌ها نام نیکش به شکل عجیبی مانده است که مردم سرباز اگر توجه کرده باشید، وقتی که نقل قولی یا داستانی از – به قول معروف – “واجه” نقل شود، مردم اگر ندانند کدوم واجه، در جواب گفته می‌شود واجه رحمهالله علیه که فوراََ مردم متوجه مولانا محمدعمرسربازی رحمه‌الله خواهند شد. گویا نثار رحمت ملازم نام مولاناست.

نامش در قلبها جاویدان…

امروز اگر این آگاهی و بیداری اسلامی نصیبمان شده، مسلماََ از خدمات بی‌وقفه و شبخیزی، و در عین حال هوشیاری مولانا از دشمنان اسلام بوده است.

مردم سرباز، سرکور، کوه‌ون، آهوران و در مواردی کل بلوچستان نیز، چه بپذیرند یا نپذیرند، مدیون احسانات مولانا محمدعمر سربازی رحمه‌الله هستند.

کوتاه کنم سخن این که ﻭﺍﮊﻩ ﻫﺎ ﺩﺭ ﺑﺮﺍﺑﺮ شخصیت‌اش ﺳﺮ ﺗﻌﻈﯿﻢ ﺧﻢ ﮐﺮﺩﻩﺍﻧﺪ.
به این امید که در این شبهای قدر همگی برای رفع درجات آن فرزانه در پیشگاه حق تعالی دست نیاز برآریم تا جبرانی باشد از عشر عشیر خدماتش.

و در ضمن ما را نیز در دعاهای خیرتان شریک سازید که محتاجیم و درمانده

نظر بدهید

آدرس ایمیل تان نمایش داده نخواهد شد.

Show Buttons
Hide Buttons