Home / خبر و گزارش / چهارمین همایش فارغ التحصیلی طلاب دارالعلوم هرات

چهارمین همایش فارغ التحصیلی طلاب دارالعلوم هرات

بنام آفریدگاری که پیوسته بندگانش را مورد آزمایش و نوازش خویش قرار می دهد؛ و درود بی پایان، بر سید مرسلین و رحمت عالمین، محمد امین؛ و بر دودمان پاک و یاران سینه چاک او که جان های خویش را در راه گسترش آیین راستینش، فدا نمودند.      
زیبنده است که الله بلندمرتبه را در برابر همه نعمت هایش، سپاسگزار باشیم؛ بویژه نعمت برگزاری همایشی دیگر از همایش های فارغ التحصیلی طلاب دارالعلوم هرات. شایان یادآوری است که دارالعلوم هرات، پیش از این، به لطف الهی و همکاری همیاران حوزه توانسته تا سه همایش فارغ التحصیلی طلاب خود را به خوبی تمام برگزار نماید؛ و آنان را به  جامعه تقدیم نماید؛ به لطف الله متعال، چهارمین همایش فارغ التحصیلی طلاب دارالعلوم هرات نیز برگزار گردید؛ آری؛ دوباره عده ای از طلاب تازه نفس این حوزه، وارد میدان خدمت به اسلام و مسلمین می شوند؛ جای بسی مباهات و افتخار است که چنین توفیقی رفیق راه سران این کانونِ سرشار از قاعده و قانون می گردد.

اکنون می پردازیم به گزارشی از این همایش با شکوه برای شما خوانندگان گرامی!       

لطف الهی، شامل حال اهالی این حوزه گردید تا اینکه در بعد از ظهر روز سه شنبه، مؤرخ: ۱۷ رجب المرجب سال ۱۴۳۹ هـ . ق برابر با۱۴ حمل ۱۳۹۷ هـ . ش ، چهارمین همایش فارغ التحصیلی طلاب دارالعلوم را برگزار نماید. این بزم نورانی و ایمانی، با حضور انبوه مردم دیندار ولایت هرات باستان و نقش آفرینی علمای اندیشمند کشور و خارج از کشور، از جمله: قاری، احسان الله «هروی»؛ حافظ مولوی احمد: مسئول دارالإفتاء «دارالعلوم حقانیه» ولایت قندهار؛ سید محمد «شیرزادی»: رئیس ارشاد حج و اوقاف ولایت هرات؛ مولانا احمدالله: مدیر مدرسه إحیاء العلوم شهر زرنج، ولایت نیمروز؛ شیخ الحدیث، مولانا سید عبدالقیوم: مدیر مدرسه دینی جامعه الهدی ولایت فراه؛ مولانا عبدالسلام «عابد»: خطیب مسجد جامع حاجی عبدالرحمن در ولایت کابل؛ مولوی صبغت الله «مولوی زاده»: استاد و نائب رئیس دارالعلوم عالی هرات؛ مولانا عبیدالله «موسی زاده»: نماینده شیخ الإسلام، مولانا عبدالحمید در تهران؛ مفتی عبدالقادر «عارفی»: نائب رئیس دارالإفتاء دارالعلوم زاهدان؛ و حافظ محمد کریم «صالح»: امیر جماعت تبلیغ در خاک ایران و… آذین بسته شده بود.          

گرداننده این بزم ، مولوی الله یار «رحمتی»، یکی از اساتید دارالعلوم هرات بود. این بزم ایمانی، با تلاوت آیات قرآنی توسط قاری جید کشور، قاری احسان الله «الحنفی» آغاز گردید. در پی آن، حافظ مولوی احمد، مسئول دارالإفتاء دارالعلوم حقانیه ولایت قندهار، به نمایندگی از این سرزمین به ایراد سخن پرداخت. بدنبال آن، سید محمد «شیرزادی»، رئیس ارشاد حج و اوقاف ولایت هرات باستان، ایراد سخن نمود؛ او به بیان «حقوق قرآن بر هر مؤمن و مسلمان» پرداخت؛ وی در اخیر سخنانش گفت: ما بنده انسان ها نیستیم؛ بلکه بنده ذاتی هستیم که از هر سو ما را فراگرفته است. آنگاه مولانا احمدالله، مدیر مدرسه إحیاء العلوم ولایت نیمروز، سخنانی چند و  ارزشمند ایراد نمود. وی اسلام را دینی کامل و شامل دانست؛ و بر اتحاد علماء و مدارس دینی تأکید بسیار نمود. او در اخیر سخنانش، به حادثه دردناک و خونین دستاربندی دارالعلوم هاشمیه واقع در ولایت کندز اشاره نمود؛ و در ضمن آن، از حکومت و سران امور خواست تا نسبت به این رویدادها، حساسیت بیشتری از خود نشان دهند؛ و عاملین این جنایت های نابخشودنی را دستگیر نموده و به سزای ننگین شان برسانند. بعد از آن، شیخ الحدیث، مولانا سید عبدالقیوم: مدیر مدرسه دینی جامعه الهدی ولایت فراه به ایراد سخن پرداخت. وی به تأکید سخنان مولانا احمدالله، مردم و بویژه علماء و دانشمندان دین را به وحدت کلمه و همدلی فراخواند؛ همچنین، حادثه خونین دارالعلوم هاشمیه را نیز به دور از انسانیت دانست و محکوم نمود.           

سپس، برای تنوع هرچه بیشتر در نشست فراغت، گروه سرود «حامیان دین» ، به نمایندگی از طلاب دارالعلوم هرات، سرود خود را به زیبایی و گیرایی تمام، به گوش مردم انبوه حاضر در بزم، رسانیدند. بعد از آن، مولانا عبیدالله «موسی زاده» ، نماینده حضرت شیخ الإسلام، مولانا عبدالحمید در تهران-ایران به ایراد سخن پرداخت؛ وی سخنانش را پیرامون «پیامبر اکرم صلی الله علیه وسلم بهترین الگوی بشریت» آغاز نمود. مولانا در لابلای سخنانش، فرمود: پیامبر اکرم صلی الله علیه وسلم بهترین انسان ها را تربیت کرد؛ و تقدیم جامعه نمود تا دین مبین اسلام را بر همگان برسانند؛ ما نیز باید چنین باشیم و در رساندن دعوت الهی به جهانیان کوشا و پُرکار باشیم.  او در اخیر سخنانش، همانند دو سخنور قبلی، مردم و بویژه علماء را به همدلی و همزبانی فراخواند؛ و رعایت سه نکته را برای شان، لازم و ضروری دانست: ۱- اتحاد فکر. ۲- اجتماع علوم. ۳- نهج نبوی. وی افزود: اگر این سه نکته را همگان، بویژه علمای دین، رعایت نمایند، بدون تردید رستگار و پیروز خواهند شد.

در پی آن، مولانا عبدالسلام «عابد»: خطیب مسجد جامع حاجی عبدالرحمن در ولایت کابل، سخنان حکیمانه ای را ایراد نمود. وی در آغاز سخنانش، اسلام را دینی کامل و نعمتی شامل برشمرد؛ و در ادامه سخنانش، علماء را از دامن زدن به اختلافات جزئی، آن هم بر سر منابر و مساجد جامع برحذر داشت؛ فرمود: این امر، سودی ندارد؛ و تنها شخصیت ما را پایین می آورد و بس! وی در اخیر سخنانش، جنگ را عامل نابودی هستی ظاهری و معنوی مردم دانست و خطاب به حکومت گفت: تجاوز به مدارس دینی، در واقع، تجاوز به حریم امت مسلمه است؛ دولت بداند که با این کارش، زیان دنیا و آخرت خویش را به جان خریده است؛ و سزایش را بزودی خواهد دید. مولانا «عابد» ، اختلافات در فتاوای علماء را ، آن هم در مسائلی جزئی و پیش افتاده، یکی از عوامل اختلاف و دو دسته گی شمرد. او از علماء خواست که مردم را به همدلی فراخوانند؛ و در حفظ آن کوشا باشند. در اخیر هم، برای شهداء دارالعلوم هاشمیه، بهشت برین و برای بازماندگانش، صبر جمیلی، در خواست نمود. بدنبال آن، مفتی عبدالقادر «عارفی»: نائب رئیس دارالإفتاء دارالعلوم زاهدان، پیرامون «راه های رسیدن به الله مهربان» سخنانی ایراد نمود. وی در ادامه مواردی را با توضیحی کوتاه، برای رسیدن به الله مهربان بیان نمود که فهرست وارش چنین است: ۱- دوری از اختلافات سلیقه ای و پوچ. ۲- اخلاص. ۳- استغفار.

آنگاه، مولوی صبغت الله «مولوی زاده»: استاد دارالعلوم عالی هرات، به ایراد سخن پرداخت؛ وی پیرامون «حادثه دردآور دارالعلوم هاشمیه ولایت کندز» سخنانی آکنده از درد و غم عمیقی را به زبان آورد؛ او ابراز داشت: علماء و روحانیون به راحتی از این رویداد نخواهند گذشت؛ و قاطعیتی بیش از پیش در برابر حکومت و دولت کنونی خواهند داشت.

در این میان، مفتی محمد سرور، مدیر حوزه علمیه دارالعلوم هرات، در پشت جایگاه سخنرانی قرار گرفت و از همه کسانی که در برگزاری بزم دستاربندی حوزه، به نوعی، همکاری نمودند؛ مهمانانی که از دور و نزدیک، تشریف آمده بودند و از عموم مردم هرات باستان، اظهار تشکر و قدردانی نمود و سخنانش را پایان بخشید.     

آخرین سخنور این بزم، حافظ، محمد کریم «صالح» نیز به بیان سخنانی زیبا و دلنشین پرداخت. وی پیرامون «دعوت، مسئولیت هر مسلمان» کلماتی را به زبان آورد؛ وی نیز از مردم خواست تا از علماء دین خویش، حمایت و پشتیبانی نمایند؛ او در اخیر سخنانش، خطاب به مردم گفت: این خوشخبری را با جرئت تمام به شما می دهم؛ از تبلیغات دروغ دشمنان اسلام، متأثر نشوید؛ آینده، از آن دین اسلام خواهد بود؛ و اسلام، به ناچار، همگانی خواهد گشت.     

سرانجام، زمان اعلام اسامی فضلاء، قراء و حفاظ کلام الله مجید، رسید؛ علماء و مهمانان حوزه، همه در پیچاندن دستار فضیلت بر سر فارغان حوزه، سهیم شدند. پس از تمام شدن دستاربندی طلاب دارالعلوم، این بزم نورانی با دعائیه ای توسط مفتی محمد سرور، مدیریت دارالعلوم هرات، به آخِر انجامید.  سپاس و ستایش، در آغاز و انجام، زیبنده پرورگار است و بس!

?انجمن فرهنگ و اندیشه دارالعلوم هرات?

نظر بدهید

آدرس ایمیل تان نمایش داده نخواهد شد.

Show Buttons
Hide Buttons