Home / آداب و اخلاق اسلامی / تربیت فرزندان

تربیت فرزندان

? ۸ توصیۀ مهم استاد مفتی محمدقاسم قاسمی به پدران و مادران

✅ امروز یکی از معضلات جامعۀ ما اهمیت ندادن به تربیت فرزندان است، داشتن فرزند نیکو آرزوی انبیا و دعای حضرت ابراهیم بود. والدین تربیت فرزند را از هنگامی که فرزند در شکم مادر است شروع کنند و برای صالح و سالم بودن او دعای خیر کنند. در این مدت عمل پدر و مادر و رزق و روزی آنها در تربیت فرزند اثر دارد.قصص

✅ وقتی بچه به دنیا آمد برای او نام خوبی انتخاب کنند. مادران نباید از شیردهی به فرزند فرار کنند شیر مادر در شکل‌گیری شخصیت فرزند، صحت و سلامت، قدرت و قوت او تاثیرگذار است.

✅ تربیت و اصلاح را از همان بدو تولد شروع کنیم. در گوش بچه اذان داده شود. بزرگی الله همیشه برای فرزندان بیان شود. مبادا مادران در این دوران جلوی چشم فرزند فیلم تماشا کنند یا غیبت کنند چون هر عمل مادر بر فرزند اثر می‌گذارد. تاثیر تربیتی مادر از پدر بیشتر است.

✅ مادران برای فرزندان‌شان قصه‌های صحابه و حکایات صالحین و صالحات را بخوانند. خواندن کتاب «حیات‌الصحابه» مولانا کاندهلوی را به مادران توصیه می‌کنیم. به بچه‌های خود وقت بدهیم و حرفهای‌شان را بشنویم. همراهان خوب برای‌ بچه‌های خود انتخاب کنیم و آنها را با صالحین مرتبط کنیم. آنها را در محیط تربیتی مناسبی قرار دهیم. ما پول و اتومبیل خود را به هرکس نمی‌دهیم که آن را تلف کنند، چگونه فرزندان خود را به هرکس می‌سپاریم که اخلاق‌شان را فاسد کنند.

✅ مواظب رزق و روزی خود باشیم. مال حرام بچه را می‌سوزاند. مادران مواظب کسب‌وکار شوهران‌شان باشند. بچه‌ها را حساس تربیت کنیم که مال مشکوک نخورند، اگر به جایگاهی رسیدند رشوه نگیرند، اختلاس نکنند.

✅ برای فرزندان به کثرت دعا و استغفار کنید. فرزند باید شما را در حال تلاوت و دعا و نیایش و تضرع ببیند. نباید شما را در وقت نماز در خواب ببیند. پدر و مادر جلوی فرزند با یکدیگر دعوا نکنند. از همدیگر انتقاد نکنند. سیگار نکشند وگرنه این عوارض به فرزندان منتقل می‌شود. اینکه پدر خودش برای نماز به مسجد برود و فرزند را در مغازه بگذارد سوء تربیت است، فرزند می‌داند که پدر کسب دنیا را بر نماز من ترجیح داد.

✅ اولین دعای انبیا برای دین و اقامه نماز فرزند بوده است. دومین اجتماعی و سومین دعایشان برای اقتصاد و معیشت او بوده است. سیرۀ انبیا در تربیت فرزندان الگو و تاثیرگذار است.

✅ برای اصلاح همسران و فرزندان این دعا را با استحضار معنا بعد از هر نماز بخوانید:
«ربنا هب لنا من ازواجنا و ذریاتنا قره أعین واجعلنا للمتقین إماماً»

✍? عبدالله سارانی

▫️مراسم تجلیل از حافظان قرآن مجید مکتب حضرت حمزه و همایش دانش‌آموختگی مکتب حضرت مریم عذراء ـ شامگاه چهارشنبه ۵مهر۹۶ ـ مسجد حضرت حمزه منطقۀ زیباشهرِ زاهدان
————————————————
امت آنلاین

نظر بدهید

آدرس ایمیل تان نمایش داده نخواهد شد.

Show Buttons
Hide Buttons