Home / بیداری اسلامی / نواقض دهگانه اسلام

نواقض دهگانه اسلام

نواقض در اینجا به معنی اموری که از بین برنده ایمان و اسلام شخص می شود که بطور خلاصه پیشکش حضور شما خوانندگان گرامی خواهد شد.

بدانکه نواقض اسلام ده چیز است:

اول: شرک آوردن در عبادت خدای یکتا و برای او شریک قائل شدن.

خداوند مى فرماید: )إِنَّ اللّهَ لاَ یغْفِرُ أَن یشْرَکَ بِهِ وَیغْفِرُ مَا دُونَ ذَلِکَ لِمَن یشَاء(۱۱۶ / النساء)

[خداوند نمى بخشد که به او شرک آورده شود، و جز آن را برای هرکس که بخواهد، مى آمرزد]

ومى فرماید: “مَن یشْرِکْ بِاللّهِ فَقَدْ حَرَّمَ اللّهُ عَلَیهِ الْجَنَّهَ وَمَأْوَاهُ النَّارُ وَمَا لِلظَّالِمِینَ مِنْ أَنصَارٍ (۷۲ / المائده)

{بى گمان کسى که به خداوند شرک آورد، خداوند بهشت را بر او حرام مى گرداند و جایگاهش آتش (دوزخ) است، و ستمکاران یاورانی ندارند}

و از جمله شرک در عبادت خداوند متعال دعا کردن مردگان و طلب مدد خواستن از آنهاست، و همچنین نذر کردن و ذبح و قربانی برای آنهاست.

دوم: کسیکه بین خود و بین خدا واسطه قرار دهد و از آن واسطه چیزی بخواهد (یعنی دعای خود را متوجه او سازد) و از او شفاعت بطلبد و بر او توکل کند. الله متعال می فرماید: “وَالَّذِینَ اتَّخَذُوا مِن دُونِهِ أَوْلِیَاء مَا نَعْبُدُهُمْ إِلَّا لِیُقَرِّبُونَا إِلَى اللَّهِ زُلْفَى إِنَّ اللَّهَ یَحْکُمُ بَیْنَهُمْ فِی مَا هُمْ فِیهِ یَخْتَلِفُونَ إِنَّ اللَّهَ لَا یَهْدِی مَنْ هُوَ کَاذِبٌ کَفَّارٌ”

{کسانی که جز خدا سرپرستان و یاوران دیگری را برمی گیرند (و بدانان تقرّب و توسّل می جویند، می گویند) ما آنان را پرستش نمی کنیم مگر بدان خاطر که ما را به خداوند نزدیک گردانند. خداوند روز قیامت میان ایشان (و مؤمنان) درباره چیزی که در آن اختلاف دارند داوری خواهد کرد. خداوند دروغگوی کفرپیشه را (به سوی حق) هدایت و رهنمود نمی کند (و او را با وجود کذب و کفر به درک و فهم حقیقت نائل نمی گرداند)

سوم: کسیکه مشرکان را کافر نداند، و یا اینکه در کفر آن مشرکان شک و تردید داشته باشد، و یا اینکه مذهب آن مشرکان را صحیح بداند.

چهارم: کسیکه اعتقاد داشته باشد که هدایت و دستورهای غیر رسول اکرم صلی الله علیه وسلم کاملتر و بهتر است از هدایت و دستورهای رسول اکرم صلی الله علیه وسلم، و یا اینکه بگوید حکم و قضاوت غیر رسول الله صلی الله علیه وسلم بهتر است از حکم و قضاوت پیامبر صلی الله علیه وسلم؛ مانند کسانیکه حُکم و قضاوت طواغیت (قوانین رسمی کشوری) را که غیر شرعی باشد، بر قوانین شرعی و دینی برتری مى دهند.

پنجم: کسیکه به چیزی از آنچه رسول الله صلی الله علیه وسلم برای امت اسلامی از هدایت بشری و قضاوت و حُکم به قرآن و سنت آورده، بغض ورزد، اگر چه به آن حکم عمل کند، در حالیکه از آن نفرت دارد.

خداوند متعال مى فرماید: “ذَلِکَ بِأَنَّهُمْ کَرِهُوا مَا أَنزَلَ اللَّهُ فَأَحْبَطَ أَعْمَالَهُمْ”(۹ / محمد)

[…آنان آنچه را که خدا نازل کرده است ناخوش داشتند، در نتیجه خداوند اعمالشان را تباه کرد].

ششم: هر کسیکه به چیزی از دین مبین اسلام مسخره و ریشخند کند، و یا از ثواب و نیکی وپاداش آن، ویا از جزا و عقاب وکیفر آن.

خداوند مى فرماید: “قُلْ أَبِاللّهِ وَآیاتِهِ وَرَسُولِهِ کُنتُمْ تَسْتَهْزِؤُونَ (۶۵) لاَ تَعْتَذِرُواْ قَدْ کَفَرْتُم بَعْدَ إِیمَانِکُمْ(۶۶ / التوبه)

[بگو: آیا به خدا و آیات او و رسولش ریشخند مى کردید؟ عذر نیاورید، به راستی که پس از ایمانتان کفر پیشه کردید]

هفتم: سحر و جادوگری و آنچه شامل آن مى شود. خداوند مى فرماید: (وَمَا یعَلِّمَانِ مِنْ أَحَدٍ حَتَّى یقُولاَ إِنَّمَا نَحْنُ فِتْنَهٌ فَلاَ تَکْفُرْ(۱۰۲ / البقره)

و آن دو به هیچ کسى (جادو) نمى آموختند مگر آنکه مى گفتند: ما تنها (مایه) آزمونی برای شما هستیم، پس(با به کارگیری جادو) کافر مشو.

هشتم: پشتیبانى کردن از مشرکان و یاری کردن آنان بر ضد مسلمانان، خداوند مى فرماید: “وَمَن یتَوَلَّهُم مِّنکُمْ فَإِنَّهُ مِنْهُمْ إِنَّ اللّهَ لاَ یهْدِی الْقَوْمَ الظَّالِمِینَ(۵۱ / المائده)

[و هرکس از شما آنانرا (یهود و نصاری) دوست گیرد، براستی که خود از آنان است، بى گمان خداوند گروه ستمکاران را هدایت نمى کند]

نهم: کسیکه معتقد باشد که بعضى از مردم مى توانند از شریعت و دین محمد صلی الله علیه وسلم خارج شده و به دیگر ادیان متمسک شوند، بی آنکه بخاطر عدم پذیرش اسلام در قیامت بازخواست شوند.

خداوند مى فرماید: “وَمَن یبْتَغِ غَیرَ الإِسْلاَمِ دِینًا فَلَن یقْبَلَ مِنْهُ وَهُوَ فِی الآخِرَهِ مِنَ الْخَاسِرِینَ(۸۵ / آل عمران)

[و هرکس دینى جز اسلام بجوید، هرگز از او پذیرفته نمى شود و او در آخرت از زیانکاران است].

دهم: روی گردانی و اعراض نمودن از دین خدا و نیاموختن اسلام و عمل نکردن به آن.

خداوند مى فرماید: “وَمَنْ أَظْلَمُ مِمَّن ذُکِّرَ بِآیاتِ رَبِّهِ ثُمَّ أَعْرَضَ عَنْهَا إِنَّا مِنَ الْمُجْرِمِینَ مُنتَقِمُونَ(۲۲ / السجده)

__________________________________________________________

نوشته: عبدالرحمن شفیق

نظر بدهید

آدرس ایمیل تان نمایش داده نخواهد شد.

Show Buttons
Hide Buttons