Home / تاریخ و شخصیت‎ها / اصحاب پیامبر / دو صفت صحابه که جهان اسلام از فقدان آن رنج می برد

دو صفت صحابه که جهان اسلام از فقدان آن رنج می برد

آنچه در پیش رو دارید، بخشی از سخنان مفتی محمد سرور – مدیر محترم حوزه علمیه دارالعلوم هرات – می باشد که در خطبه های جمعه این هفته بیان کردند که تقدیم حضورتان می گردد.

ایشان در ابتدای سخنان خود با استناد به آیه ۲۹ سوره فتح به اوصاف و خصوصیات اخلاقی صحابه اشاره نموده و فرمودند:

امروز در رابطه به کسانی صحبت می کنم که بهترین افراد پس از پیامبران بودند، اشخاصی که الله متعال آنها را برای یاری و نصرت بهترین بنده و محبوب ترین پیامبر خود، یعنی رسول الله – صلی الله علیه وسلم – تعیین نمودند. افرادی که الله متعال در کلام پاک خود از عموم آنها اعلان رضایت نموده و تعداد زیادی از آنان را (مثل اصحاب بدر، بیعه الرضوان، عشره مبشره و تعدادی دیگر را) در همین دنیا به بهشت بشارت داده است. عبدالله بن مسعود – رضی الله عنه – می فرمایند: الله متعال در بین قلب ها نظر کردند و قلب محمد صلی الله علیه وسلم را که بهترین قلوب بود، برای رسالت و رساندن پیام خود اتنخاب نمودند؛ پس از آن بر قلب بندگان دیگر خود نظر کردند و قلب پاک صحابه را برای یاری رساندن، معاونت، همراهی و مصاحبت رسول الله – صلی الله علیه وسلم – انتخاب نمودند. و عبدالله بن عمر – رضی الله عنه – می فرمایند: (أصحاب محمد صلى الله علیه وسلم ، کانوا خیر هذه الأمه، فهم أبر هذه الأمه قلوباً، وأعمقها علماً، وأقلها تکلفاً، وأقومها هدیاً، وأحسنها حالاً، قومٌ اختارهم الله تعالى لصحبه نبیه صلى الله علیه وعلى آله وسلم. فاعرفوا لهم فضلهم، واتبعوهم فی آثارهم، فإنهم کانوا على الهدى المستقیم) اصحاب رسول الله – صلی الله علیه وسلم – نیک ترین قلب‎ها را داشتند، و عمیق ترین فهم و دانش را فراگرفته بودند، و کم ترین تکلف را داشته و بهترین شیوه زندگی را اختیار کرده بودند، آنها قومی بودند که الله متعال برای مصاحبت و یاری پیامبر خود برگزیده بود، لذا قدر و منزلت آنها را بدانید و از آنها پیروی نمایید! زیرا آنها بر راه راست بودند.

ایشان در ادامه افزودند:

صحابه – رضی الله عنهم – نسلی بودند که زیر نظر رسول الله – صلی الله علیه وسلم –  زندگی خود را گذرانده و تربیت یافتگان مکتب پر فیض پیامبر – صلی الله علیه وسلم – بودند. آنها کسانی بودند که در شب‎های تاریک این امت به مانند ستارگانی نورانی مسیر دین را روشن نموده و به طرف خیر و نیکی و فلاح و رستگاری رهنمایی کردند.

اولین سبب پیروزی اصحاب پیامبر – صلی الله علیه وسلم –

ایشان در ادامه عرایض خویش با اشاره به آیه ۲۹ سوره فتح به ذکر صفات نیک و بارز صحابه اشاره کرده و افزودند:

الله متعال، رحم و شفقت و همدلی و یاری اصحاب پیامبر – صلی الله علیه وسلم –  را نسبت به همدیگر، و بغض و عداوت و سختگیری آنها را نسبت به کفار بعنوان اولین و بارز ترین صفت آنها چنین ذکر می کند: “مُحَمَّدٌ رَسُولُ اللَّهِ وَالَّذِینَ مَعَهُ أَشِدَّاءُ عَلَى الْکُفَّارِ رُحَمَاءُ بَیْنَهُمْ” محمد رسول الله و یارانش بر کفار سختگیر و در بین خود مهربان بودند.

همچنین قرآن در جایی دیگر به این اوصاف نیک صحابه اشاره نموده و می فرماید: “أَذِلَّهٍ عَلَى الْمُؤْمِنِینَ أَعِزَّهٍ عَلَى الْکَافِرِینَ” آنها بر مؤمنان نرمخو و مهربان و بر کافران درشتخو و سختگیر اند. و این اوصاف از اولین و مهم ترین صفاتی بود که صحابه را به رشد و ترقی و به پیروزی رساند! ببینیم که امروزه جامعه ما و به طور عموم تمام مسلمانان جهان چه اندازه نیاز به این خصوصیت اخلاقی و این اوصاف دارند؟ خصوصا زمانیکه دنیای کفر و شرک بر مسلمانان و سرزمین‎های شان هجوم آورده و جوی‎بارهای خون را جاری ساخته و مال و دارایی شان را در این آشفته بازار به تاراج می برند. قطعاً و یقیناً این مظلومیتی که امروزه جهان اسلام به آن دچار شده است، به علت ترک همین دو صفتی است که صحابه در بین خود رعایت می کردند. (آنها در بین خود مهربان، و در برابر کفار درشتخو و سختگیر بودند) اما امروزه کار به جایی رسیده که بعضی‎ها در ظاهر ادعای اسلام می کنند، اما در واقع زیر پرچم کفار و برعلیه مسلمین می جنگند! لذا اولین راه برون رفت از این وضعیت اسفباری که مسلمانان امروزی با آن دچار شده اند، پایبندی کامل به این دو صفتی است که بعنوان صفات برجسته صحابه کرام در قرآن ذکر شده است.

ایشان در ادامه سخنان خود فرمودند:

اگر امروز سران کشورهای اسلامی به ندای ملت خود گوش می دادند و به جای ترس از یهود و نصاری و ایستادن در صف آنها، در کنار ملت خود می ایستادند و به صدای آنها گوش می دادند، دیگر هیچ قدرتی این جرأت را به خود نمی داد که بیاید و خاک و سرزمین مسلمانان را اشغال بکند و خون بی گناهان و زنان و اطفال را به این راحتی بر زمین بریزد.

مرزبندی ها را بشکنیم

ایشان در ادامه با اشاره به بمباران وحشیانه آمریکایی ها در قندوز که منجر به کشته شدن تعداد ۶۰ نفر از هموطنان ما شد افزودند: این همه ظلم و تجاوز و قتل و کشتار به این خاطر صورت می گیرد که ما مسلمانان از همدیگر جدا شده و مرزبندی های عجیب و غریبی در بین خود ایجاد کرده ایم، مرزهایی که شیطان آنها را برای پیروان خود ترسیم کرده و بسوی آنها فرا می خواند… تفاوت‎های زبانی، قومی، ملیتی و حتی مرزبندی های جغرافیایی که دشمنان برای ما ترسیم کرده و ما را بدینگونه در سرزمین های کوچک تری گنجانده و با انواع بهانه ها سبک‎مغزان ما را اجیر کرده تا با عناوین مختلف شیطانی مسلمانان را به جان همدیگر بیندازند.

صحابه نمونه عبادت بودند

ایشان در ادامه سخنان خود در ضوء آیه ۲۹ سوره فتح به ذکر اوصاف حسنه صحابه پرداخته و افزودند: دومین صفتی که الله متعال در این آیه برای صحابه برشمرده است، عبادت و راز نیاز آنها با الله متعال می باشد، چنانچه خداوند بزرگ این صفت آنها را چنین بیان می کند: “تَرَاهُمْ رُکَّعًا سُجَّدًا یَبْتَغُونَ فَضْلًا مِنَ اللَّهِ وَرِضْوَانًا سِیمَاهُمْ فِی وُجُوهِهِم مِّنْ أَثَرِ السُّجُودِ” ایشان را در حال رکوع و سجده می بینی. آنان همواره فضل خدای را می جویند و رضای او را می طلبند نشانه ایشان بر اثر سجده در پیشانی‎های‎شان نمایان است.

صحابه باسعادت ترین مردم دنیا بودند

ایشان در ادامه عرایض خود با بیان اینکه صحابه در سخت ترین حالات هم‎دوش و همراه پیامبر – صلی الله علیه وسلم – بوده و جان و مال و تمام دارایی خود را برای به ثمر رساندن دعوت و رسالت الهی صرف کردند، افزود: صحابه رسول الله – صلی الله علیه وسلم – چنان  در راه اعلاء کلمه الله و تقویت دین اسلام با اخلاص تمام در رکاب رسول الله – صلی الله علیه وسلم – از خود جانفشانی‎ها و ازخودگذشتگی‎هایی نشان دادند که الله متعال در همین دنیا از عموم آنها اعلان رضایت نموده و مهر تاییدی بر عملکرد آنها فرونشاند؛ چنانچه الله متعال در بسیاری از آیات با عنوان (رضی الله عنهم) مهر تاییدی بر بهشتی بودن شان زده و اینگونه عملکرد آنها را در این دنیا تایید نمود. اما در این میان، رسوایی و شقاوت و بدبختی برای کسانی بجا می ماند که از یاران وفادار رسول الله – صلی الله علیه وسلم – به بدی یاد کرده و آنها را به دشمنی با پیامبر خدا و با دین اسلام متهم می کنند، و چنان شیطان بصیرت آنها را کور کرده که آیات فراوان قرآنی را که در تایید و در رابطه به بهشتی بودن صحابه – رضی الله عنهم – ذکر شده را نمی بینند.

ایشان در بخش پایانی سخنان خود با بیان اهمیت پرداختن به سیرت صحابه فرمودند: امروز بخشی از اوصاف و سیرت صحابه – رضی الله عنهم – را از زبان قرآن با هم مرور کردیم، و در روزهای آینده ان شاء الله باز هم به همین موضوع خواهیم پرداخت، تا باشد که این بزرگواران الگو و نمونه ای نیک برای ما و اولاد ما قرار گرفته و فرزندان ما نام آنها را با افتخار ذکر کرده و آنها را بعنوان مقتدا و رهبر خود معرفی کرده و بیشتر با آن بزرگواران آشنایی پیدا کنند، چون آشنایی با صحابه، آشنایی با دین، و عدم شناخت صحابه مساوی‎ست با عدم شناخت دین!

ایشان در ادامه فرمودند: آشنایی با سیرت صحابه چنان ضرورتی است که باید در مضامین درسی ما مسلمانان گنجانده شده و به جای افسانه‎ها و قصه های دروغین و بی فایده، فرزندان ما باید با داستانها و واقعیت‎های زندگی صحابه که در قرآن و سنت پیامبر – صلی الله علیه وسلم – ذکر شده آگاه شوند تا باشد که به جای الگوگیری از افراد مجهول الهویت، از بزرگمردان و افتخار آفرینان و یاران وفادار رسول الله – صلی الله علیه وسلم – الگو بگیرند.

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

واحد خبری سایت دارالعلوم هرات (جمعه ۵ صفر ۱۴۳۸ برابر با ۱۴ عقرب ۱۳۹۵)

نظر بدهید

آدرس ایمیل تان نمایش داده نخواهد شد.

Show Buttons
Hide Buttons