Home / عبادات و احکام / در عاشوراء چه باید کرد؟

در عاشوراء چه باید کرد؟

عاشوراء و یا دهم محرم روز مبارکی است که متاسفانه ذهنیت خرافات گرایانه و غیر اسلامی در جامعه افغانی به خود گرفته است. در این شکی نیست که مبارزه با خرافات و رسوم منحط و گندیده که ریشه در جهل و عدم آگاهی عوام الناس دارد، و از سوی دیگر گره خورده با احساسات عوام است، کار طاقت فرسا، مشکل اما ممکن می باشد.

ما در جامعه افغانی خویش متاسفانه از بدنیا آمدن الی از دنیا رخت بستن درگیر با رسوم طاقت فرسا و خرافات هستیم. از همه درد آور اینکه رسوم منحط و طاقت فرسا در شکل شعائر دین به خورد افراد جامعه داده میشود و متاسفانه دیده میشود مردم از رسوم نه تنها غیر اسلامی بلکه کاملا ضدی اسلامی بعنوان شعائر اسلامی تمسک میجویند و قسما در قالب دین از آنها دفاع هم میکنند.

خرافات و رسوم جاهلانه دو آفت اساسی با خود همراه دارد. اولا اینکه در جهت مخالف با اسلام در حرکت هستند. خرافات و رسوم منحط، زندگی را بالای افراد جامعه مشکل و طاقت فرسا می سازد بهترین مثال رسم ازدواج و رسم تشییع جنازه و فاتحه داری می باشد. امروز جوانان به سن بلوغ میرسند اما توانمندی ازدواج را ندارند. چرا؟ بخاطریکه امروز والدین در عوض اینکه پل شوند برای فرزندان شان در راستای رشد و پیشرفت در زندگی، برخلاف دیده میشود رول والدین ظالمانه و نهایت منفی است و ظالمانه دست به فروش و مکیدن خون اولاد خویش با تحمیل نمودن رسوم شاقه و طاقت فرسا میزنند.

در حالیکه اسلام با خود پیام آسانی را همراه دارد و میخواهد انسان را از بند و قیود رواج و خرافه پرستی رهایی ببخشد.

ثانیا عمل کرد بر اساس اوهام و رسوم بی پایه سبب خدشه دار نمودن ایمان مؤمن میشود. اسلام پای کوبی و ظاهر شدن بدون حجاب را حرام میداند اما تقاضای رسوم برخلاف آن می باشد. تقاضای اسلام پرستش خداوند واحد است اما رسوم مجبورا انسان را وا میدارد در پهلوی (الله) واحد اشخاص و افراد هم به شکلی از اشکال منحیث یاوران قرار گیرد.

عاشورا هم تا جایی رنگ عوض نموده که از حقیقتی که در عصر رسول اکرم صلی الله علیه وسلم مطرح بود، دیگر به فرسنگ ها از آن فاصله داریم.

در نزد مردم ذهنیت قبول شده طوری است گویا شهادت حسین رضی الله عنه سبب حرمت افزایی عاشورا میشود، در حالیکه این اشتباه است. عاشورا با شهادت حسین رضی الله عنه هیچ گونه ارتباطی ندارد، بلکه برمیگردد بر دوران رسول مقبول صلی الله علیه وسلم.

برای دور نمودن ابهامات باید عرض کرد که رسول اکرم صلی الله علیه وسلم می فرماید حسن و حسین این دو سرداران جوانان بهشت اند و محبت اصحاب رسول الله بدون شک ریشه در ایمان دارد.

به هر ترتیب، سنت رسول اکرم صلی الله علیه وسلم در دهم محرم، گرفتن روزه است نه پختن شوله شرین! عزیزان اشتباه نگیرند! بنده بر خلاف شوله شرین نیستم! اما اینکه در سال صرفا در دهم محرم به شکل رسم و شعائر دین این عمل انجام می پذیرد قاطعانه باید عرض نمود مطلقا این عمل بدعت محض است و به هیچ عنوان ریشه در دین ندارد.

روزه عاشورا قبل از فرض شدن روزه ماه مبارک رمضان حتی حکم واجب را بالای مسلمین داشت، چنانچه در حدیث سلمه بن اکوع رضی الله عنه آمده که رسول الله صلی الله علیه وسلم مردی را در روز عاشوراء فرستادند تا در بین مردم ندا کند! کسیکه (طعامی را) خورده باقیمانده روز را به افطار پوره کند یا روزه بگیرد و کسیکه چیزی نخورده باید نخورد. رواه البخاری، کتاب الصوم

همچنان در حدیث دیگر: {أَرْسَلَ النَّبِىُّ – صلى الله علیه وسلم – غَدَاهَ عَاشُورَاءَ إِلَى قُرَى الأَنْصَارِ «مَنْ أَصْبَحَ مُفْطِرًا فَلْیتِمَّ بَقِیهَ یوْمِهِ، وَمَنْ أَصْبَحَ صَائِمًا فَلْیصُمْ».قَالَتْ فَکُنَّا نَصُومُهُ بَعْدُ، وَنُصَوِّمُ صِبْیانَنَا، وَنَجْعَلُ لَهُمُ اللُّعْبَهَ مِنَ الْعِهْنِ، فَإِذَا بَکَى أَحَدُهُمْ عَلَى الطَّعَامِ أَعْطَینَاهُ ذَاکَ، حَتَّى یکُونَ عِنْدَ الإِفْطَارِ (البخاری (۷۲۸۴) فی الصوم باب: صوم الصبیان رقم (۱۹۶۰).

” از ربیع دختر معوذ روایت شده که رسول الله صلی الله علیه وسلم صبح روز عاشوراء به قریه های انصار مردی را با این هدایت فرستادند که: (کسیکه صبح کرده و افطار نموده باید متباقی روز به همان افطار بگذراند و کسیکه از صبح روزه گرفته باید روزه خود را تمام کند) ربیع گفت: بعد از آن ما در آن روز روزه میگرفتیم، و اطفال مان را هم روزه دار نگه میداشتیم و برای اطفال خود بازیچه از پشم آماده می کردیم که هرگاه یکی از ایشان بخاطر طعام گریه می کرد آنرا بدستش میدادیم تا که وقت افطار می رسید”.

 

این حالت یعنی واجب بودن روزه عاشوراء زمانی از گردن مسلمین ساقط و به امر اختیاری مبدل میشود که خداوند سبحانه و تعالی حکم فرضیت روزه ماه مبارک رمضان را می فرستد. شرح این موضوع در احادیث رسول اکرم صلی الله علیه وسلم آمده چنانچه:

حدیث ابن عمر رضی الله عنهما که گفت: در زمان جاهلیت مردم در روز عاشوراء روزه می گرفتند، وقتیکه فرض بودن روزه ماه رمضان نازل شد رسول علیه السلام فرمودند: کسیکه بخواهد در آن روز روزه بگیرد و کسیکه بخواهد افطار کند. رواه البخاری.

فضیلت روزه عاشوراء:

{عَنْ حَفْصَهَ قَالَتْ أَرْبَعٌ لَمْ یکُنْ یدَعُهُنَّ النَّبِىُّ -صلى الله علیه وسلم- صِیامَ عَاشُورَاءَ وَالْعَشْرَ وَثَلاَثَهَ أَیامٍ مِنْ کُلِّ شَهْرٍ وَرَکْعَتَینِ قَبْلَ الْغَدَاهِ} (النسائی فی الصیام -باب کَیفَ یصُومُ ثَلاَثَهَ أَیامٍ مِنْ کُلِّ شَهْرٍ. رقم (۲۴۲۸) (۱۱۸۵).

“از حفصه رضی الله عنها روایت است که پیامبر صلی الله علیه و آله وسلم چهار چیز را هیچگاه ترک نمی کرد: روزه عاشورا، روزه ده روز ذی الحجه، روزه سه روز از هر ماه و دو رکعت نماز قبل از چاشت”.

و در حدیث دیگر از ابی قتاده روایت است که از رسول خدا صلی الله علیه و سلم در مورد روزه عاشوراء پرسیده شد و آن حضرت صلی الله علیه وسلم در جواب فرمودند: {صِیامُ یوْمِ عَاشُورَاءَ أَحْتَسِبُ عَلَى اللَّهِ أَنْ یکَفِّرَ السَّنَهَ الَّتِى قَبْلَهُ} (رواه مسلم (۷۳۱۷).

گناهان سال گذشته را محو می کند.

به هر ترتیب با مدنظر گرفتن احادیث فوق رسم اسلامی و سنت رسول الله این است که همه مسلمانان در ایام نهم و دهم محرم روزه بگیرند نه اینکه متوصل به هزار بدعت و عمل خارج از دین شوند.

بناء بنده تمام عزیزان را دعوت به تمسک جستن به سنت رسول مقبول صلی الله علیه وسلم نموده و امیدوارم در های قلب و خانه های مبارک تان را بر روی این خرافات و رسوم طاقت فرسا که با هزار تأسف رنگ دینی در جامعه سنتی ما گرفته اند، بسته نموده و برای همیش به آنها وداع بگویید. انشاءالله.

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

نوشته: احمد طارق فیض

مصدر: سایت نوار اسلام

IslamTape.Com

نظر بدهید

آدرس ایمیل تان نمایش داده نخواهد شد.

Show Buttons
Hide Buttons