Home / آداب و اخلاق اسلامی / زنان مسلمان، آینده سازان جوامع اسلامی

زنان مسلمان، آینده سازان جوامع اسلامی

آنچه در این نوشته می خوانید، گزیده ای از سخنان مفتی محمد سرور – مدیر محترم حوزه علمیه دارالعلوم هرات – می باشد که تقدیم حضور تان می گردد.

ایشان در ادامه سخنان هفته پیش در رابطه با مسئولیت دعوی زنان در خانواده و اجتماع فرمودند: الله متعال به تمام انسانها، اعم از زن و مرد، مسئولیت‎هایی در قبال افراد جامعه داده است، تا انسان مسلمان نسبت به افراد پپیرامون خود بی تفاوت نباشد؛ و مهم ترین این مسئولیت‎ها امر به معروف و نهی از منکر است. همانگونه که یک مرد این وظیفه را برعهده دارد، زن مسلمان نیز نسبت به اصلاح دیگر زنان جامعه مسئولیت دارد.

ایشان در ادامه افزودند: متأسفانه وظیفه عمومی امر به معروف و نهی از منکر طوری در جامعه ما تعریف شده که گویی تنها وظیفه مردان است، حال آنکه نصف و یا بیشتر از نصف جامعه ما را زنان تشکیل می دهند، و زنان اند که بیشترین تأثیر تربیتی را بر روی نسل آینده دارند، چون آنها مربیان و جهت دهندگان فرزندان ما هستند. لذا هرکس از ما وظیفه دارد تا زنان خانه خود را جهت انجام وظیفه امر به معروف ترغیب نموده و به آنها توصیه نماید تا در محافل و مجالسی که شرکت می کنند، زنان را از انجام اعمال زشتی همچون غیبت، بی حجابی، بی نمازی و موارد ممنوعه دیگر منع نموده و با پایبندی به عبادات و ترک امور ناپسند، الگوی عملی ای برای زنان پیرامون خود گردند.

مادران دلسوز و یا بی رحم

امام جمعه مسجد جامع نور با بیان اینکه زنان مدیران و مسئولان تربیتی خانه خود هستند، افزود: برخی از مادران به علت عدم آگاهی درست از مفاهیم دینی و نسبت به رحم و شفقت فراوانی که به فرزندان خود دارند، گاهی به جای اینکه فرزند خود را از انجام گناه و معصیت و نافرمانی الله متعال منع کنند، خود باعث گناهکار شدن فرزند خود می گردند؛ بدینصورت که فرزند خود را به بهانه اینکه خسته یا بیمار است، و یا به خواب رفته برای ادای نماز بیدار نکرده و به گمان خود با این کار نسبت به فرزند خود دلسوزی نموده است؛ حال آنکه این خود یک نوع بی رحمی نسبت به فرزند حساب می رود، زیرا فرزند با ترک عبادت گنهکار گشته و در قیامت مورد مؤاخذه قرار می گیرد. لذا مادر دلسوز آنست که در هر شرایطی فرزند خود را نگذارد بدون عذر عبادت الله را که مهم ترین آن نماز است ترک نماید.

زنان آینده سازان جامعه اند

مدیر محترم حوزه علمیه دارالعلوم هرات با اشاره به نقش کلیدی زنان در خانه افزودند: از آنجاییکه زنان خانواده بیشتر در خانه با فرزندان خود ارتباط داشته و الگوی اخلاقی فرزندان خود به شمار می روند، نوع تربیت و رفتار مادران در خانه نقش مستقیمی در جهت‎دهی جوامع دارد، بدینصورت که اگر فرزندان در سایه تربیت صحیح مادران خود با مفاهیم: صداقت و راستگویی، عدالت، عدم تعرض به مال دیگران، گذشت و بردباری، صبر و حوصله، رعایت حقوق همسایه و شهروندان و ده ها موارد اخلاقی دیگر و فواید آنها آشنا شوند، قطعا دیگر دروغ، تهمت، دزدی، حرام‎خوری، فحش و ناسزاگویی، تعرض و تجاوز به حریم دیگران در جامعه معنایی پیدا نخواهند کرد.

دختران حضرت شعیب، الگوی حیا برای زنان مسلمان

مفتی محمد سرور در ادامه عرایض خویش با بیان اهمیت رعایت حیا و عفت برای زنان مسلمان اضافه کردند: وقتیکه انسان واقعه دختران شعیب علیه السلام را در قرآن می خواند، بیش از هر چیز دیگر، ذهن انسان به حیا و عفت آنها متوجه می شود، آنجا که الله متعال می فرماید: “فَجَاءَتْهُ إِحْدَاهُمَا تَمْشِی عَلَى اسْتِحْیَاءٍ قَالَتْ إِنَّ أَبِی یَدْعُوکَ” یکی از آن دو (دختر) با شرم و حیا نزد موسی آمد و گفت: پدر من شما را فراخوانده است. لذا الله متعال به این خاطر صفت حیا را در این آیه بعنوان یکی از اوصاف بارز آن زن بیان کردند که توجه زنان مؤمنه را نسبت به اهمیت این صفت نیک معطوف داشته تا زنان مسلمان نیز این زینت اخلاقی را در وجود خود احیا کنند. و توجه به رعایت حیا برای زنان مسلمان زمانی اهمیت بیشتری پیدا می کند که ما می بینیم دشمنان دین با ابزار مختلف، از جمله چینل‎های تلویزیونی با برنامه ها و فیلم هایی که بصورت هدفمند درصدد ترویج بی حیایی در بین زنان مسلمان اند، بیشترین تمرکز، وقت و سرمایه خود را بر روی فیلم‎ها و سریال‎هایی صرف می کنند که بی حیایی و بی شرمی را یک چیز خوب و عادی و پسندیده جلوه داده و حیا، شرم، و حجاب و دیگر صفات نیک زن مسلمان را عقب ماندگی معرفی می کنند.

لباس و پوشش زن مسلمان

استاد دوره حدیث دارالعلوم هرات در ادامه عرایض خود نسبت به پوشش اسلامی زنان مسلمان فرمودند: خصوصیت لباس زن مسلمان طوری است که تمام بدن او را پوشیده و توجه مردان را به خود جلب نکند، لذا لباسهایی که به بدن می چسبند و بدن نما هستند، پوشیدن شان برای زنان نامشروع و حرام است، همچنین زنان مسلمان باید توجه داشته باشند که از نقاب استفاده کرده و صورت خود را بپوشند، چون صورت زن بیشترین کشش را داشته و توجه افراد مریض و چشم چران را به خود جلب می نماید. همچنین زنانی که از برقه های مرسوم در کشور ما استفاده می کنند، توجه داشته باشند که از نیم برقه هایی که تا قسمت سینه رسیده و قسمت پایین تر را نمی پوشانند، خودداری کنند، زیرا با پوشیدن اینچنین برقه هایی، برآمدگی ها و برجستگی های پایین تنه زنان نمایان می گردد. و رسول الله صلی الله علیه وسلم نسبت به زنانی که لباسهای نامناسب می پوشند چنین فرموده اند: “صِنْفَانِ مِنْ أَهْلِ النَّارِ لَمْ أَرَهُمَا قَطُّ: قَوْمٌ مَعَهُمْ سِیَاطٌ کَأَذْنَابِ الْبَقَرِ یَضْرِبُونَ بِهَا النَّاسَ وَنِسَاءٌ کَاسِیَاتٌ عَارِیَاتٌ مَائِلَاتٌ مُمِیلَاتٌ رُءُوسُهُنَّ کَأَمْثَالِ أَسْنِمَهِ الْبُخْتِ الْمَائِلَهِ، لَا یَدْخُلْنَ الْجَنَّهَ وَلَا یَجِدْنَ رِیحَهَا، وَإِنَّ رِیحَهَا لَتُوجَدُ مِنْ کَذَا وَکَذَا” در این حدیث رسول الله – صلی الله علیه وسلم – دو گروه از اهل جهنم را بیان می کند که یکی از آن دو گروه زنانی را معرفی می کند که لباسهای بدن نما و نامناسب پوشیده و موهای سر خود را مانند کوهان شتر درست کرده و یا بصورتی درآورده اند که توجه مردان بیگانه را نسبت به خود جلب می دارند. حال آنکه نمایان کردن زینتِ زن فقط برای شوهران شان جایز است و بس! حتی زنان در منظر مردهای دیگر خانواده از جمله: پدر، برادر،کاکا و ماما نیز نباید لباسی را بپوشند که بدن نما باشد و یا قسمتی از بدن زن را که شامل عورت وی می شود، نشان بدهد.

ایشان در قسمت پایانی سخنان خود با اشاره به نقش مهم ذِکر و تلاوت قرآن در اصلاح انسان افزودند: معمولا زنان با توجه به اینکه بیشتر وقت خود را در خانه می گذرانند، سعی می کنند اوقات خود را به هر نحوی که شده پر کنند، گاهی با مجالس غیبت و بعضی اوقات با تعریف و فخر فروشی و احیانا با سخنانی که هیچ نفعی به دین و دنیای شان نمی رساند، لذا زنان مسلمان باید توجه داشته باشند که به جای مجالس لهو و لعب و سخنهای بیهوده و غیبت، سعی کنند بیشتر وقت خود را به تلاوت قرآن، اذکار و اورادی که در حدیث آمده بگذرانند تا اوقات شان بیهوده هدر نرفته و بیشترین استفاده نیک را از فرصتهای زندگی گرفته باشند.

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

واحد خبری سایت دارالعلوم هرات (جمعه/ ۷ عقرب ۱۳۹۵)

 

نظر بدهید

آدرس ایمیل تان نمایش داده نخواهد شد.

Show Buttons
Hide Buttons