Home / مقالات متفرقه / در کجای دنیا بیشتر دروغ می‌گویند؟!

در کجای دنیا بیشتر دروغ می‌گویند؟!

می‌طلبد در این زمینه که پیشقراولان دروغ، در سطح جهان کجا زندگی می‌کنند، کمی تأمل کنیم تا آنان را بشناسیم و قربانی دروغ‌های بزرگ آنان نشویم!

قضاوت در اینکه چه جامعه‌ای در جهان رتبه اول دروغ را دارد، نیاز به استقراء و مطالعات گسترده دارد و باید حاکمیت و ملّت آن جامعه از زوایای مختلف را بررسی کرد تا به اعتبار مجموع، سزاوار این لقب عیان گردد و در نسبت دروغ به آنان، دروغگو نباشیم.

بررسی مسئولین حکومتی:

۱- باید دید در چه کشوری مسئولین با ملت بیشتر دروغ می‌گویند و عامه‌ی مردم به دروغگو بودن آنان اذعان دارند.

۲- باید تحقیق کنیم که نظر کشورهای همسایه در روابط خارجی با آن حکومت چگونه است و تا چه اندازه آنان را دروغگو و نیرنگ‌باز می‌دانند.

۳- رسانه‌های خبری وابسته به حکومت ملاحظه و با سایر رسانه‌ها مقایسه شود تا دروغگو‌ها شناسایی شوند؛ زیرا بسیاری از رسانه‌ها اخبار دروغ منتشر می‌کنند و سخنان دیگران؛ حتی سران کشورهای خود را سانسور می‌کنند.

۴- باید انتخابات کشورها را رصد کرد تا دروغگوها مشخص شوند؛ زیرا تقلب‌های انتخاباتی دروغ‌های عملی هستند.

۵- توجیهات دروغین مفاسد اداری و بی‌عدالتی‌های قضایی و خیانت‌های انتخاباتی در چه کشوری بیشتر وجود دارد؟

بررسی مسئولین دینی

به سراغ منبری‌ها و سکان‌داران دینی باید رفت که چقدر از خرافاتی را که دروغ‌های شاخداری هستند و صددرصد با قرآن و عقل سلیم و علم روز در تضاداند، جهت سوء استفاده از مردم بیان می‌کنند و می‌خواهند با دروغ‌پردازی و بیان مطالب به دور از حقیقت تاریخ گذشته و آینده و حال را تغییر دهند.

مطالعه جامعه:

طبعاً جامعه‌ای که مسئولین حکومتی و دینی آن دروغ‌پرداز باشند، ملت هم از آنان بی‌حد متأثر می‌گردد؛ زیرا اسوه‌ی مردم مسئولین حکومتی و دینی‌اند؛ «الناس علىٰ دین ملوکهم»، تخریب‌گران دیانت مردم همین دو گروه اند؛

وهل أفسد الدین إلا الملوک /∗/ وأحبار سوء ورهبانها

۱- از جهانگردان باید پرسید که دروغگوترین مردم جهان در کدام نقطه از زمین زندگی می‌کنند؟

۲- باید به بازارهای تجاری رفت و در داد و ستد دید که کاسبان و تاجران دروغگو در چه کشوری بیشتر هستند؟

پس از مطالعات بالا، حتما به این نتیجه می‌رسی که آن دروغ‌پردازان، خود را راست‌ترین انسان ها و راستی دیگران را دروغ محض می‌شمارند؛ پیامبر اکرم صلی الله علیه وسلم فرمود: «روزی می‌رسد که کار نیکو، زشت و کار زشت، نیکو شمرده می‌شود.»

وای برآن جامعه‌ای که مهد دروغ باشد و تار و پودش با دروغ بافته شده است.

باید دانست کسی که زبانش کج باشد، قلب او هم کج است و کسی که قلب او کج باشد ایمان او هم کج است؛ پیامبر صلی الله علیه وسلم می‌فرماید: «لَا یَسْتَقِیمُ إِیمَانُ عَبْدٍ حَتَّى یَسْتَقِیمَ قَلْبُهُ، وَلا یَسْتَقِیمُ قَلْبُهُ حَتَّى یَسْتَقِیمَ لِسَانُهُ»؛ ایمان انسان راست نمی‌شود تا قلبش راست نگردد و قلبش راست نمی‌شود تا زبانش راست نگردد.

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

عبدالحکیم سیدزاده( سنت آنلاین )

نظر بدهید

آدرس ایمیل تان نمایش داده نخواهد شد.

Show Buttons
Hide Buttons