Home / عقیده و ایمان / چرا خدا را می پرستیم؟

چرا خدا را می پرستیم؟

چرا خدا را می پرستیم؟

سوالی که به ذهن می رسد این است که وقتی خداوند از عبادت عبادات گذاران بی نیاز است، چرا ما را دستور به عبادت خود داده، بلکه عبادت خود را هدف زندگی ما قرار داده است؟

جواب: بی نیازی خداوند متعال نسبت به عبادت ما، یک امر مسلم و بدیهی است، چراکه خالق این کائنات که همه چیز را از عدم به وجود آورده است، ممکن نیست به چیزی از آن نیازمند باشد. بلکه این کائنات است که در تمام امور به الله متعال نیازمند است. و موسی علیه السلام نیز به همین نکته اشاره دارد، جایی که می فرماید: «إِن تَکْفُرُواْ أَنتُمْ وَمَن فی الأَرْضِ جَمِیعًا فَإِنَّ اللهَ لَغَنِیٌّ حَمِیدٌ». اگر شما و آنچه از موجودات که در زمین اند، نافرمانی الله را بکنند، باز هم الله از آنها بی نیاز و ذاتی ستوده شده است.

پس به ناچار باید در این عبادت که دستور الله است، رازی نهفته باشد و آن راز چیست؟

  • بندگی و عبادت، یکی از صفات متلازم ما است.

حقیقتی که باید بدانیم این است که صفت بندگی و طاعت، یک صفت لازمی برای ما است، به این دلیل که ما مخلوق هستیم و هر مخلوقی در ایجاد، پیدایش و بقای خویش نیاز به خالقی دارد. و بر این اساس تمام انسان ها بندگان الله اند، چه بخواهند، و چه انکار بکنند. و تنها فرق بین انسانها و سایر مخلوقات این است که الله متعال انسان را با نعمت عقل از سایر مخلوقات متمایز ساخته و او را در انتخاب ایمان و کفر صاحب اراده گردانیده است. «فَمَنْ شَاءَ فَلْیُؤْمنْ ومَنْ شَاءَ فَلْیَکْفُرْ» هرکه می خواهد ایمان بیاورد و هر که می خواهد کفر بورزد. و این نیز یک امر طبیعی است که بشر نتیجه انتخاب خود را در روز قیامت خواهد دید. چرا که کفر وی باعث ظلم و تعدی گشته و مستلزم کیفر می گردد، و ایمانش موجب مجاهده و صبر گشته و باعث پاداش و اجر می شود.

  • عبادت عین محبت است

خاصیت بندگی و عبادت، محبتِ همراه با تواضع است، پس شخصی که محبوبی دارد، و خود را در نزد وی ناچیز می شمارد، در واقع قلب خود را مطیع او قرار می هد. بنابراین، بندگی آخرین مرحله محبت است که بنده نسبت به الله متعال انجام می هد.

  • عبادت در مفهوم وسیع اش

در تعابیر اسلامی عبادت تنها به انجام اعمالی چون: نماز، روزه، زکات، حج و… گفته نمی شود؛ بلکه عبادت شامل تمام افعال و اقوالی است که انسان آن را انجام داده و یا بر زبان می راند، چنانچه در آیه ۱۶۰ سوره انعام به این امر اشاره شده است. (قُلْ إنَّ صَلاتِی وَنُسُکِی وَمَحْیَایَ وَمَمَاتِی للهِ رَبِّ العَالَمِینَ) بگو که نماز من، حج من، زندگی و مرگ من تماماً از آن الله رب العالمین است. و همچنین قول رسول الله صلی الله علیه وسلم که در ضمن حدیث طویلی فرمودند: “… و در نزدیکی کردن با همسران تان نیز صدقه است” صحابه با شنیدن این موضوع گفتند: آیا کسی با برآورده کردن شهوتش نیز دارای اجر می گردد؟ رسول الله صلی الله علیه وسلم در جواب فرمودند: مگر نه این است که اگر کسی شهوتش را در راه حرام استفاده کند گناه محسوب می شود؟! پس کسی که در راه حلال استفاده نماید، به او اجر خواهد رسید.

  • تقوی با عبادت به دست می آید و نتیجه تقوی رستگاری است

اگر در آیات قرآن تدبر نماییم، می بینیم که علت انجام عبادات، حصول تقوی است، و هدف از رسیدن به تقوی نیز دست یافتن به فلاح و رستگاری در آخرت می باشد. چنانچه الله متعال می فرماید: (یَا أَیهَا النَّاسُ اعْبُدُوا رَبکُمُ الَّذِی خَلَقَکُمْ وَالَّذِینَ مِنْ قَبْلِکُمْ لَعَلَّکُمْ تَتَّقُونَ) ای کسانیکه ایمان آوردید! عبادت بکنید آن پروردگاری را که شما و پشینیان را خلق نمود تا که به پرهیزگاری برسید. در این آیه هدف از عبادت حصول تقوی و در آیه دیگر هدف از تقوی رسیدن به رستگاری و فلاح است، چنانچه الله متعال می فرماید: (یَا أَیهَا الَّذِینَ آمَنُوا اتَّقُوا اللهَ وَابْتَغُوا إِلَیْهِ الوَسِیلَهَ وجَاهِدُوا فی سَبِیلِهِ لَعَلَّکُمْ تُفْلِحُونَ) ای مؤمنان! تقوی را پیشه کنید و برای رسیدن به الله به واسطه هایی (چون دعا و اعمال نیک) دست یازید و در راه عبادت الله کوشش نمایید باشد که رستگار شوید. به همین ترتیب سعادت و خوشبختی به دست نمی آید، مگر با عبادت الله و عملی نمودن دستوراتش؛ مگر ممکن است که شخص به سعادت و خوشبختی برسد، حال آنکه به خالق خود کفر ورزیده و از راهی که او تعیین نموده منحرف گردد؟!. چنانچه آیات زیادی بیانگر این امر است که از آن جمله می توان به این آیه اشاره نمود: (وَمَنْ أَعْرَضَ عَنْ ذِکْرِی فَإِنَّ لَهُ مَعِیشَهً ضَنْکـًا) و کسیکه از یاد من (الله) روگردانید، قطعا زندگی تنگی برای او خواهد بود.

 ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

نوشته: اسلام ماهر

ترجمه: عبدالرحمن شفیق

لینک منبع: لماذا نعبدالله

نظر بدهید

آدرس ایمیل تان نمایش داده نخواهد شد.

Show Buttons
Hide Buttons