Home / عبادات و احکام / اشتباهاتی که بعضی در هنگام حج انجام می دهند!

اشتباهاتی که بعضی در هنگام حج انجام می دهند!

الحمد لله رب العالمین، وأصلی وأسلم على نبینا محمد خاتم النبیین وعلى آله وأصحابه ومن أهتدى بهدیه إلى یوم الدین، أما بعد:

الله متعال می فرماید: (لَقَدْ کَانَ لَکُمْ فِی رَسُولِ اللَّهِ أُسْوَهٌ حَسَنَهٌ لِمَنْ کَانَ یَرْجُو اللَّهَ وَالْیَوْمَ الآخِرَ وَذَکَرَ اللَّهَ کَثِیراً) بدرستیکه (عملکرد) رسول الله صلی الله علیه وسلم برای شما (مؤمنان) الگو است، کسانیکه امید به خدا داشته ، و جویای قیامت باشند ، و خدا را بسیار یاد کنند.

با وجود صراحت این آیه، هر عملی که مخالف روش پیامبر صلی الله علیه و سلم باشد، باطل و مردود است، چنانکه پیامبر – صلی الله علیه وسلم –  می فرمایند: (من عمل عملاً لیس علیه أمرنا فهو رد) هرکسیکه عملی بر خلاف دستور ما انجام دهد، مردود است. (مسلم /۱۷۱۸)

خیلی از مسلمانان اعمال عبادی زیادی را انجام می دهند که نه در کتاب الله و نه در سنت رسول الله – صلی الله علیه وسلم –  بیان واضحی برایش آمده است، خصوصا در مراسم حج که امروزه بیشتر خطاها و اشتباهاتی که در مراسم حج صورت می گیرد، بخاطر فتواهایی است که خیلی ها بدون تحقیق از جانب خود صادر کرده و موجب گمراهی خود و دیگر مسلمانان می گردند.

لذا در این مقاله قصد داریم خطاهای مروجی که حجاج ندانسته مرتکب می شوند را یادآور شویم تا باشد که سودمند واقع گردد.

احرام و خطاهای آن:

در صحیح البخاری و صحیح المسلم آمده که رسول الله – صلی الله علیه وسلم –  برای اهل مدینه منوره منطقه ذوالحلیفه، و برای اهل شام الجحفه، و برای اهل نجد قرن المنازل، و برای اهل یمن یلملم را جهت احرام بستن تعیین نموده و فرمودند: این مناطق برای اهالی شان و برای کسانیکه از این (ورودی ها) جهت ادای حج و عمره می آیند، تعیین شده است.

و در حدیثی دیگر برای اهل عراق منطقه ذات العرق تعیین گردیده است.

پس مناطقی که در بالا ذکر شد، جاهایی هستند که رسول الله – صلی الله علیه وسلم –  بعنوان مرزهایی شرعی برای حجاج تعیین کردند که گذر کردن از این مناطق بدون احرام تجاوز بر حدود و مرزهای شرعی می باشد که موجب گناه و عقاب می گردد. چنانکه الله متعال  می فرماید: (وَمَنْ یَتَعَدَّ حُدُودَ اللَّهِ فَأُولَئِکَ هُمُ الظَّالِمُونَ) (البقره: الآیه۲۲۹) و هرکسی که از مرزهای الهی تجاوز کند، ظالم است.

خطایی که خیلی از حجاج در زمینه احرام انجام می دهند این است که در سفرهای هوایی بدون اینکه متوجه شوند، از میقات عبور کرده و هنوز احرام نبسته و احرام خود را در میدان هوایی جده می بندند که این خود مخالف دستور پیامبر – صلی الله علیه وسلم –  و تعدی بر حدود الهی است. لذا کسیکه مرتکب این خطا شده است، باید دوباره به میقات خودش برگشته و از آنجا احرام بسته و دوباره عازم سفر حج گردد؛ و اگر چنین نکرد و احرام خود را از شهر جده شروع کرد، رأی اکثر علما بر این است که این شخص باید یک فدیه ذبح نموده و بر فقرا تقسیم نماید، و این فدیه کفاره بشمار می آید.

طواف و خطاهای آن

از رسول الله – صلی الله علیه وسلم –  ثابت است که ایشان طواف را از حجر الأسود واقع در رکن یمانی که در قسمت شرق بیت الله است، شروع کرده و تمام بیت الله را طواف نموده و در اولین طواف خود فقط در سه (شَوط) دور اول رَمل می کردند. و در حین طواف سنگ حجر الأسود را لمس نموده و بوسه می زدند و گاهی در حال طواف به طرف حجر الأسود اشاره می نمودند.

  • اولین خطایی که بعضی از حجاج در حین طواف انجام می دهند این است که طواف را قبل از رسیدن به حجرالأسود شروع می کنند و این کار را احتیاطا انجام می دهند، مثل کسی پیش از ماه مبارک رمضان احتیاطا روزه بگیرد که این مشروع نیست. بلکه احتیاط حقیقی اتباع شریعت و پیروی از رسول الله – صلی الله علیه وسلم – است.
  • و خطای دیگر که در حین طواف از بعضی از حجاج سر می زند این است که در وقت ازدحام از بین حِجر و خانه کعبه طواف خود را ادامه می دهند، در حالیکه خود حجر نیز از خانه کعبه است! پس اگر کسی چنین کرد، درواقع طواف او کامل نشده و ناقص می ماند.
  • خطای دیگری که بین بعضی از حجاج مرسوم است این است که در تمام دورهای طواف (رَمل) می کنند، درحالیکه رمل فقط در سه دور اول از رسول الله – صلی الله علیه وسلم – روایت شده است. و رمل به معنی اینکه حاجی در حین طواف قدم های کوتاه همراه با تکان دادن شانه بر می دارد.
  • یکی از خطاهای دیگر که در حین طواف دیده می شود این است که بعضی از حاجیان برای رسیدن به حجر الأسود و بوسه زدن به آن، خصوصا در هنگام ازدحام شدید باعث آزار و اذیت حجاج دیگر شده و گاهی نیز این امر به مشاتمه و درگیری بین حاجیان می انجامد! که نه شایسته حج و نه شایسته آن مکان مقدس می باشد.
  • متاسفانه یک عقیده خطرناک و خرافی راجع به حجر الأسود این است که بعضی این سنگ را به ذاته نفع رساننده می دانند، و به همین جهت دیده می شود که بعضی از حجاج که از نظر عقیدتی ضعیف اند، به این سنگ که مالک هیچ نفع و ضرری نیست، دست کشیده و جهت تبرک جستن بدن خود و یا اطفال خود را مسح می کنند. درحالیکه این کار جز جهل و گمراهی چیز دیگری نیست! عمر – رضی الله عنه – روزی در هنگام طواف خانه کعبه وقتیکه به حجر الأسود می رسند خطاب به آن چنین می فرمایند: (من میدانم که تو یک سنگ بیش نیستی! و اگر من ندیده بودم که رسول الله – صلی الله علیه وسلم –  تو را بوسه می زند، هرگز تو را بوسه نمی زدم!)
  • خطای دیگری که در حین طواف از بعضی حاجیان سر می زند این است که تمام گوشه های خانه کعبه را دست کشیده و مسح می کنند و بر بدن خود می مالند، حال آنکه این اعمال جهل و گمراهی ای بیش نیست! چراکه استلام و دست کشیدن در هنگام طواف یک عبادت است و این عبادت فقط در حق حجر الأسود و رکن یمانی غربی از رسول الله – صلی الله علیه وسلم – ثابت است و بس، و استلام فقط در حد دست کشیدن و بوسه زدن است، نه اینکه مالیدن دست به بدن و صورت و غیره…

ادامه دارد…

نظر بدهید

آدرس ایمیل تان نمایش داده نخواهد شد.

Show Buttons
Hide Buttons