Home / مقالات متفرقه / و هر چیزى الله را تسبیح مى گوید

و هر چیزى الله را تسبیح مى گوید

الله عزوجل در آیه ۴۴ سوره اسراء می فرماید: (تُسَبِّحُ لَهُ السَّمَوَاتُ السَّبْعُ وَالْأَرْضُ وَمَنْ فِیهِنَّ وَإِنْ مِنْ شَیءٍ إِلَّا یسَبِّحُ بِحَمْدِهِ وَلَکِنْ لَا تَفْقَهُونَ تَسْبِیحَهُمْ إِنَّهُ کَانَ حَلِیمًا غَفُورًا) “آسمانهای هفتگانه و زمین و همه کسانی که در آنها هستند، همه تسبیح او را می گویند، هر موجودی تسبیح و حمد او را می گوید ولی شما تسبیح آنها را نمی فهمید. او بردبار و آمرزنده است”. این آیات مبارک ما را با مسئله ای آشنا می کند که آن را درک نمی کنیم، اما وجود دارد. و ما همچون مؤمنان به هر آنچه که در کتاب الله آمده است، ایمان داریم. اما چگونه می توان کسی را که به این کتاب آسمانی ایمان ندارد، قانع کنیم؟

کسی که در این آیه تأمل کند در می یابد که همه مخلوقات اعم از انسان، درخت، ستاره و …. پروردگارشان را تسبیح می گویند؛ اما الله بلند مرتبه می گوید: (وَلَکِنْ لَا تَفْقَهُونَ تَسْبِیحَهُمْ) اما تسبیح آنها را درک نمی کنند و نمی گوید (اما تسبیح آنها را نمی شنوند) بنابراین ما ممکن است که تسبیح این مخلوقات را بشنویم، اما نمی توانیم آنها را ترجمه کنیم و نمی توانیم آن را درک کنیم. زیرا درک کردن پس از شنیدن است.

به عبارت دیگر به انسان می گوییم که تو آنچه را که می گوییم، درک نمی کنی. این یعنی ما مقابل او صحبت می کنیم و انسان می شنود، ولی آنچه را که می گوییم نمی فهمد. از اینجا نتیجه می گیریم که الله بلند مرتبه در این آیات به وضوح به امکان شنیدن صدای تسبیحی که از هر چیز اطراف ما صادر می شود، اشاره می کند، ولی ما معنی آنچه را که می گویند، درک نمی کنیم و ممکن نیست که این صداها را بفهمیم یا درک کنیم.

و این آن چیزی است که اندیشمندان امروز کشف کردند. علما دریافتند که از برخی گیاهان امواج و فرکانسهای صوتی در جاهایی که انسان می شنود،

صادر می کند که از ۲۰ تا ۳۰ هزار فرکانس در ثانیه متفاوت است. اما امواج صوتی گیاهان بسیار ضعیف است و شنیدن آن جز با تقویت و هزار برابر کردن امکان پذیر نیست.

علما دریافتند که برخی از ستارگان نیز از خود صداهایی صادر می کنند. ستاره نوترونی که الله آن را طارق نامیده صدایی شبیه پُتک صادر می کند. طی دوره ای ممکن است علما صدایی را که هستی پس از ولادتش آن را صادر می کرد، ثبت کنند.

اکتشافات نشان داده که هسته های زنده امواج صوتی صادر می کنند و این بر همه هسته ها مطابقت دارد. واضح ترین پژواک از هسته قلب ما صادر می شود. دکتر جیمزوسکی استاد شیمی پوهنتون کالیفرنیا کشف کرد که همه هسته ها صداهایی صادر می کنند که هر کدام با دیگری متفاوت است.

دلفینها، جیرجیرکها، پرندگان، زنبورها و بقیه کائنات زنده صداهایی از خود صادر می کنند. علما کشف کردند که ویروسها نیز امواج صوتی از خود صادر می کنند. از این رو آنها در تلاش اند که راه جدیدی برای کشف زود هنگام بیماری با پیروی از صدای میکروبها و ویروسها در جسم بیابند.

با پیشرفت علم کشف شده است که ذره ها پژواکهای صوتی صادر می کنند. بنابراین هر چیزی الله را تسبیح می گوید؛ همانگونه که قرآن نیز نسبت به آن ما را با خبر کرده بود. این از ادله های علمی در راستی این کتاب آسمانی و پیشینه علمی آن به شمار می رود. علما امروز معتقدند که هر چیزی در هستی صدای خاصی دارد و می گویند: “این توانایی و قدرت بسیار عجیب است که بر هر مکانی سیطره می یابد و بر هر چیزی که آن را می بینیم و یا احساس می کنیم تأثیر گذار است”.

آیا این توانایی، قدرت الله که خالق هستی بوده، نیست؟ چرا این صداها صداهای تسبیح و خضوع برای الله و شکر نعمتهای او نباشند؟

ای خواننده عزیز به تو می گویم: هر چیزی در طول شب و روز الله را تسبیح می کند، پس چرا تو یاد الله و تسبیح او را فراموش کنی؟ چرا هر کلامت تسبیح الله نباشد؟ آیا فکر می کنی که تسبیح الله در هر روز تنها ۱۰۰ بار کافی است؟ وقتی ویروس که کوچکترین موجود هستی است، وقتی که این ویروسی که نمی بینی الله را تسبیح می گوید، آیا ما به تسبیح الله محق تر نیستیم؟ مایی که ادعای ایمان می کنیم؟

از این رو بهترین کلمه برای ذکر و یاد الله – چنانچه پیامبر صلی الله علیه وسلم – فرمودند: ” سبحان الله و بحمده ” است. هر کسی که هر روز ۱۰۰ مرتبه این وِرد را بخواند خطاهای او اگر چه به اندازه کف دریا باشند، پاک می شود و راست گفت الله بلند مرتبه که فرمود: (وَإِنْ مِنْ شَیءٍ إِلَّا یسَبِّحُ بِحَمْدِهِ وَلَکِنْ لَا تَفْقَهُونَ تَسْبِیحَهُمْ إِنَّهُ کَانَ حَلِیمًا غَفُورًا) [الإسراء: ۴۴].” آسمانهای هفتگانه و زمین و همه کسانی که در آنها هستند، همه تسبیح او را می گویند، هر موجودی تسبیح و حمد او را می گوید ولی شما تسبیح آنها را نمی فهمید. او بردبار و آمرزنده است” (اسراء: ۴۴)

از الله بلند مرتبه می خواهیم که ما را از تسبیح گویان درگاه خود بگرداند.

************************************************************************

نوشته: عبد الدائم الکحیل

برگردان: سمیه تاج الدین

نظر بدهید

آدرس ایمیل تان نمایش داده نخواهد شد.

Show Buttons
Hide Buttons