Home / مقالات متفرقه / اسلام دینی اجتماعی‎ست

اسلام دینی اجتماعی‎ست

دین مقدس اسلام، متعلق به فرد نیست، بلکه دین جامعه، و جماعت است، اغلب احکام دین به امور اجتماعی تعلق داشته، و ارتباط انسان را با جامعه تحکیم و تقویت می نماید، حدود و بعضی از مجازات ها نیز برای نگهداشت امنیت جامعه بنیانگذاری شده است.

بعد از گفتن کلمه ی توحید که هدف آن توحید و یک پارچه ساختن تمامی ملت هاست، هیچ مسلمانی حق ندارد که صرفا برای خود دعا نماید، در نماز های پنجگانه امر الله است که ما برای خود نه، بلکه برای تمامی مومنان دعا کنیم:

إِیاکَ نَعْبُدُ: الله (جل جلاله) خاص تو را عبادت می کنیم.

وَإِیاکَ نَسْتَعِینُ: الله (جل جلاله) خاص از تو کمک میخواهیم.

اهْدِنَا الصِّرَاطَ الْمُسْتَقِیمَ: الله (جل جلاله) ا ما را به راه راست هدایت نما.

یک مومن بر اساس امر الهی برای همه مومنان دعا می کند نه تنها برای خود:

رَبَّنَا آتِنَا فِی الدُّنْیا حَسَنَهً وَفِی الْآخِرَهِ حَسَنَهً وَقِنَا عَذَابَ النَّارِ: پروردگارا برای ما نیکی های دنیا وآخرت را نصیب نما و ما را از آتش جهنم محفوظ نگه دار.

نماز جماعت برای ارتباط انسان با خالق در میان چندین صف بزرگ مردم می باشد، و فضیلت نماز جماعت نسبت به سایر نمازها بر اساس احادیث پیامبر (صلی الله علیه وسلم) ۲۵ – ۲۷ درجه می باشد، زیرا خواندن نماز در جماعت، مومنان را از احوال یکدیگر باخبر می سازد، آنانرا با هم آشنا و دوست می سازد.

انسان مؤمن تنها در حدود چند خانه همسایه باقی نمانده بلکه نماز های جمعه را در مساجد جامع منطقه می خواند که ارتباطش را با آنان تأمین می کند، و نماز عید را در عیدگاه عمومی شهر می خوانند تا همه با هم الفت گرفته و روز خوشی را با هم تجلیل نمایند.

همچنان زکات که رکن دیگر اسلام است، اساس آنرا شفقت بر اعضای جامعه انسانی به ویژه، مردم فقیر و مسکین تشکیل می دهد، روزه نیز ارتباط انسان را با خالق، و با سایر مخلوقات مستحکم می سازد، افطارهای دسته جمعی، تراویح و ختم دسته جمعی در خلال نماز تراویح ارتباط قوی انسان را با برادرانش بیشتر می سازد، انسان مؤمن تنها درحدود کشور خویش منحصر نبوده، بلکه پا فراتر نهاده برای ارتباط وعلاقه با سایر مؤمنان جهان، به حج بیت الله مشرف می شود، در روز عرفه با ملیون ها مسلمان سرخ پوست، سفید پوست، سیاه پوست، زرد پوست، با چهره ها و زبانهای مختلف همه یک ندای (لبیک اللهم لبیک) را به زبان می آورند.

اسلام مخالفت شدیدی با ترک نمودن دنیا دارد، و پیامبر (صلی الله علیه وسلم) می فرماید: «لَا رَهْبَانِیَّهَ فِی الإِسْلامِ» در اسلام گوشه نشینی و انزوا گرایی وجود ندارد. زیرا این گوشه نشینی ها منافی با اساس اسلام که ارتباط دادن بین انسانیت است، می باشد.

حدیث آن سه جوانی که منزل پیامبر (صلی الله علیه وسلم) آمدند، یکی از مشهور ترین احادیثی است که حقیقت فلسفه اجتماعی عبادت را در دین مقدس اسلام بیان می دارد. امام بخاری رحمه الله در کتاب خود از انس (رضی الله عنه) روایت می کند: سه شخص به منزل نبی کریم (صلی الله علیه وسلم) آمدند، و درمورد عبادت حضرت محمد (صَلَّى اللَّهُ عَلَیهِ وَسَلَّم) پرسیدند.

وقتی برای شان در مورد خبر دادند، مثل اینکه ایشان این عبادت را کم پنداشتند، و گفتند: ما با پیامبر فرق داریم، زیرا گناه های قبلی و بعدی وی بخشوده شده است، یکی از ایشان گفت: من برای همیشه تمامی شب را نماز می خوانم.

دیگری گفت: من تمامی عمر روزه می گیرم و هیچگاه افطار نمی کنم.

سومی گفت من از خانم ها دوری نموده، و اصلا ازدواج نمی کنم، پیامبر (صلی الله علیه وسلم): به نزد ایشان آمده گفت: «شما همان اشخاصی هستید که چنین سخنانی را گفتید؟ قسم به الله (جل جلاله) که من نسبت به شما از الله زیاد می ترسم، و نسبت به شما بسیار متقی تر هستم، ولی من روزه هم می گیرم و افطار هم می کنم، نماز هم می خوانم و مقداری از شب هم می خوابم، و ازدواج هم می کنم، و هر کسی از سنت من بی رغبتی نماید از امت من نیست». (بخاری)

در این حدیث شریف پیامبر اکرم (صلى الله علیه وسلم) به امور ذیل اشاره می نماید:

الف) عبادت فقط این نیست که انسان خود را مصروف خواندن نماز و روزه نماید، بلکه عبادت در دین مقدس اسلام شامل بخش های مختلف می باشد.

بـ) استراحت، غذا خوردن و ازدواج شامل عبادت می باشند، به شرطی که مطابق طریقه ی حضرت محمد (صلى الله علیه وسلم) صورت گیرد.

جـ) ترک دنیا، ازدواج نکردن، همیشه به شکل دائم روزه گرفتن، تمامی شب بدون خواب به طور همیشگی نماز خواندن، مخالف سنت پیامبر و احکام اسلام می باشد، زیرا در دین اسلام قانون تعادل و میانه روی همیشه مراعات شده است.

د) کسانی که ترک ازدواج نموده، روابط خود را با دیگران قطع نموده، این کار را به نام ترک دنیا انجام می دهند و فکر می کنند که عبادت نموده اند، در حقیقت با سنت پیامبر (صلی الله علیه وسلم) مخالفت نموده، خود را از امت پیامبر خارج نموده اند.

*******************************************************

منبع: IslamTape.Com

نظر بدهید

آدرس ایمیل تان نمایش داده نخواهد شد.

Show Buttons
Hide Buttons