Home / بیداری اسلامی / نقش جوانان آگاه و متعهد در جامعه

نقش جوانان آگاه و متعهد در جامعه

جوانان مؤمن باداشتن ایمان راسخ به ذات الهی و انقیاد و فرمان برداری در برابر اوامر، و اجتناب از نواهی الله تعالی، متصف به صفاتی اند که نقش تعیین کننده را در جامعه ایفا می کنند.

طاعت و عبادت یک جوان و تمسک او به دین، از آن حیث ارزش بزرگ دارد، که وی در اوج قوت جسمی و جنسی قرار دارد و دارای شدت حساسیت، اثر پذیری و انفعال در برابر عوامل مختلف و محرک های محیطی، می باشد. با وجود این همه اسباب و انگیزه های انحراف، وقتی جوان مسلمان غرائز سرکش را مهار می نماید و قوای جسمی و استعداد خویش را در مسیر سالم به کارمی اندازد، شایسته رحمت و الطاف بی پایان خداوند متعال میگردد.

در منابع دینی، قرآن و سنت میخوانیم که اصحاب کهف همچون عارفان و سالکان راه توحید با اعلام برائت از آیین شرکی قوم خود، سر به بیابان می کشند، و در راه هدایت انواع مشقت ها را متقبل می شوند؛ ولی هیچگاه در برابر طاغوت ظالم و مشرک سر تسلیم فرو نمی آورند، {نحْنُ نَقُصُّ عَلَیكَ نَبَأَهُم بِالْحَقِّ إِنَّهُمْ فِتْیةٌ آمَنُوا بِرَبِّهِمْ وَزِدْنَاهُمْ هُدًى} [الكهف: 13

آنان در واقع جوانانی بودند که با صدق ایمان به پروردگارشان، لایق نعمت هدایت و رحمت خاص الهی گردیدند.

حضرت ابراهیم علیه السلام در ایام جوانیدر برابر بتان قیام میکند و با استیصال و ریشه کن کردن همۀ مظاهر شرک قوم، عقیده خود را بیان می دارد، {قَالُوا سَمِعْنَا فَتًى یذْكُرُهُمْ یقَالُ لَهُ إِبْرَاهِیمُ} [الأنبیاء: 60] “همانا شنیده بودیم که جوانی ابراهیم نام از بتان به زشتی یاد می نمود “. ابراهیم علیه السلام جوانمردی بود که آیین منحرف قوم خود را به باد استهزاء گرفت، آنها در برابر استدلال قوی و منطق سلیم او جوابی جز توسل به زور نداشتند.

در سیرت فرخنده پیامبر صلی الله علیه وسلم آمده است که آن حضرت صلی الله علیه وسلم در اواخر عهد حیات مبارک خویش یک جوان کم سن و سالی را بنام اسامه بن زید رضی الله عنه به سمت فرماندهی یک لشکر بزرگ به شام می فرستد؛ لشکری که در آن شیوخ و اکابر صحابه چون حضرت ابو بکر و عمر رضی الله عنهما نیز شامل بودند. رمز نهفته در این عملکرد پیامبر خدا صلی الله علیه وسلم را با اندکی تأمل میتوان پی برد که با رحلت آن حضرت صلی الله علیه و سلم، اسلام کماکان به قوت و کمال قدرت خود باقی است و هرگز نمی میرد.

اوراق تاریخ به اثبات می رساند که دعوت های اصلاحی غالبا به دست جوانمردان بوقوع پیوسته و آنان در صفوف اول مبارزه بوده اند، اینجاست که نظر به اهمیت ونقش مؤثر جوانان در جامعه اسلامی؛ مورد خطاب اکثر داعیان و نویسندگان متعهد و مبارز همین جوانان بوده اند، قلم بدستان مسلمانان با اهتمام به شؤون و موضوعات مربوط به جوانان در جوامع اسلامی، علاج قضایای متعلق به جوانان را در صدر اولویتهای خویش به بررسی گرفته اند و آنان را به شور و تحرک فراخوانده اند، همانگونه که ارشاد و توجیه جوانان به انجام رسالت اسلامی به عنوان یک ضرورت تلقی می شود، چه جوانان به مثابه سنگ زیرین و تهداب جامعه سرنوشت یک ملت به آنان بستگی دارد.

احساس مسؤلیت، جوانان مسلمان را وامیدارد تا باپلان گذاری، نظم و برنامه سازی روزمره خود، رضای الهی را نصب العین قرار داده از اتلاف وقت گرانبهای خود و بی برنامگی جداً اجتناب نمایند، چنانچه حسب ارشاد نبوی، مسلمان مکلف است فرصت جوانی را قبل از فرا رسیدن کهولت و پیری غنیمت شمرد و از آن کمال استفاده را در راه خیر و طاعت نماید، چه خوب است اگر انسان با اغتنام مرحله جوانی از همه توانمندی جسمی و طاقت و نیرویش در مسیر عبادت و رضای الهی نهایت بهره گیری و استفاده راببرد.

نگارنده این سطور چشمدید خود را هنگام وجودش در حرم الهی مکه معظمه مقارن بادهه اخیر ماه مبارک رمضان، بیان میدارد که منزل تحتانی مسجد حرام را جمع غفیری از دسته های جوان معتکف مملو و مزدحم نموده بود که نور ایمان از سیمای آنان بخوبی مشهود بود، صفا، محبت و اخوت آنان عواطف و مشاعر هر مسلمان را بر می انگیخت، یقینا با وجود همه مساعی استکبار در دور نگهداشتن جوانان از معتقدات و ارزشهای دینی، مخصوصاً در بعضی کشورهای اسلامی صورت گرفته و هجوم فرهنگی و وسایل اعلام غربی از طریق ماهواره و انترنت آنان را شدیداً تهدید می نمامید، علی رغم این همه از مشاهده انبوه جوانان ملتزم و متمسک به دین و عقیده شان احساس امن و اطمینان به انسان دست میدهد.

در اوضاع سر گشته کنونی و شرایط بحرانی فعلی بعض کشورهای اسلامی که نسبت عدم پختگی لازم در مسیر مبارزه و بی خبری از اصول دعوت و فهم ناقص از اسلام، یک عده جوانان دستخوش یأس و نومیدی گردیده اند و پناه بردن به آغوش غرب را یگانه راه حل معضلات خود میدانند، درین میان موقف جوانان مخلص و متعهد کاملاً روشن و مشخص است، آنان همه جریانات بحرانی و بن بست های فعلی را در کشورهای اسلامی با ژرفنگری تحلیل نموده. با امید و باور به مستقبل و فردا های روشن، پیروزمندانه در مسیر دعوت راستین اسلام گام های متین و استوار خود را بر میدارند و به پیش میروند.

۳ تعداد نظرات داده شده در این نوشته

 1. خداوند زحمات تان را قبول بفرماید.

 2. الله جل جلاله شما را اجر دهد.
  ان شاء الله
  مهاجر وطن

 3. الله همه ما جوانان را به چنین توفیق وسعادت عظیمی ملحق بگرداند و با
  دوری از معصیت وگناهان رضایت الهی را جلب کنیم بارک الله فیکم
  پاداش تان بهشت ولقای الله

نظر بدهید

آدرس ایمیل تان نمایش داده نخواهد شد.

Show Buttons
Hide Buttons