Home / مقالات متفرقه / شهوترانی، منشاء بیماری‌های روحی

شهوترانی، منشاء بیماری‌های روحی

بسیاری از مشکلات و گرفتاری هایی که در طول زندگی گریبان گیر انسان می شود ریشه در شهوت رانی افراد دارد؛ لذا شهوت رانی یکی از بدترین گناهانی است که منشأ بیماری‌های روحی فراوانی می باشد.

 خداوند متعال حکیم است و خیر مطلق و چیز بد و بی خیر خلق نمی کند، او وسایل را در اختیار ما قرار می دهد و این در اختیار ما است که از این وسیله چگونه استفاده کنیم ؟

شهوت جنسی یکی از قدرتمندترین غرایزی است که خداوند متعال در نهاد بشر قرار داده است، که اگر تحت کنترل در نیاید فتنه ها بر می انگیزد، حکمت آفرینش این غریزۀ قدرتمند تکثیر نسل بشر است، اما گاه ارضای آن تنها هدف برخی از انسان ها می شود و این شرم آور و منزجر کننده است، چنین کسانی دره سقوط از مقام انسان بودن را با سرعتی فوق تصور طی خواهند کرد، دره ای که گویا انتهایی ندارد، تیرگی هایش به قدری غلیظ است که هرگز امید برون رفت از آنها قابل تصور نیست.

آنچه شهوت را به جوش می آورد

دستورات اخلاقی دین طبق مصلحت انسانیت بنا نهاده شده و پایبند بودن به آنها هیچ ضرر و زیانی برای انسان نخواهد داشت، یکی از آن مواردی که تاکید زیادی شده مسئله نگاه به نامحرم است که باید جدی بگیریم، چشم چرانی و نگاه به نامحرم بسیاری اوقات در یک لحظه اتفاق می افتد ولی اثرات زیان باری بر فکر و ذهن نوجوان می گذارد که ممکن است تا مدت ها ادامه یابد.

عواقب شهوت رانی

اولین و مهمترین تاثیری که پیروی و اطاعات از شهوت بر روی انسان به جای می گذارد این است که انسان را تا مرحله هلاکت و نابودی پیش می برد، روح انسان همانند لوح پاکی است که هر گناه، لکه سیاهی بر روی آن به جای می گذارد از اینرو با توجه به این که شهوت رانی یکی از بدترین گناهان می باشد؛ موجبات نابودی روح انسان را فراهم می کند.

شهوت رانی تباه کننده عقل

از جمله تاثیرات مخرّب و منفی که شهوت بر روی انسان به جای می گذارد این است که رفته رفته عقل و فکر او را تحت تاثیر خود قرار می دهد و کارایی و توانایی های مفید و ارزشمند عقل را از بین می برد.

شهوت رانی فاسد کننده دین

نوعاً کسانی که شهوت بر آنها غلبه نموده و تمام رفتارها و کارها و تصمیمات خود را بر اساس شهوات تنظیم می کنند و هیچ گونه معیاری دینی و عقلی را در رفتار و کردار خود دخیل نمی نمایند ارزش و جایگاهی برای دین قائل نیستند چرا که پیروی از شهوت، شاخصه ها و معیار های دینی را در وجود آنها خاموش ساخته است.

راهکار درمان شهوت رانی

1- توجه و اهتمام جدی به عبادت و راز و نیاز به درگاه احدیت

2- اندیشه و تفکر در عواقب کارهای خود

3- تحریک نکردن خود، به این معنا که خود را در معرض گناه و شهوت قرار ندهد.

one comment

  1. این مطالب پایه علمی و اخلاقی دارد نه اینکه تنها مورد تاکید دین باشد پس جوانان محترم مراغب باشید که این بیماری مهلک و بسیار خطرناک است
    حسن از تهران

نظر بدهید

آدرس ایمیل تان نمایش داده نخواهد شد.

Show Buttons
Hide Buttons