Home / تاریخ و شخصیت‎ها / تاریخ اسلامی / سال جدید هجری (1436)، درس ها و خواسته های آن

سال جدید هجری (1436)، درس ها و خواسته های آن

تقويم هجري بر اساس رويت ماه مي‌باشد. سال جديد با آمدن ماه محرم شروع و با پايان روز 30 ذي‌الحجه تمام مي‌شود. در ميان ملتهاي غير مسلمان ومتاسفانه بعضي از مسلمانان آغاز سال نو (براساس تقویم غیر اسلامی)همراه با جشن وشادي همانند اعياد رسمي مسلمين ويا بيشتر از آن مورد تجليل قرارگرفته ومردم به انجام اعمال خلاف شرع پرداخته ومنكرات زيادي در جوامع غربي واسلامي صورت ميگيرد. ملت‌ها از تقويم هاي مختلفي استفاده مي‌نمايند. شمسي، قمري، و ميلادي و… اما مسلمانان از تقويم هجري قمری ودر بعضي مناطق از تقويم شمسي دركنار آن استفاده مي نمايند

 از آغاز سال هجري كه تاريخ رسمي واسلامي امت مسلمه ميباشد عده ای غافل وبي خبرند. حال آنكه خداوند از سال هجري كه  براساس رويت ماه مي باشد در قرآن ياد نموده و پیامبر خدا (ص)در رابطه با ماه هاي هجري تعليمات خاصي به امت داده اند كه نشا نه وبيانگر اهميت تاريخ هجري در اسلام ميباشد.

إِنَّ عِدَّةَ الشُّهُورِ عِندَ اللّهِ اثْنَا عَشَرَ شَهْراً فِي كِتَابِ اللّهِ يَوْمَ خَلَقَ السَّمَاوَات وَالأَرْضَ (توبه  36)

شمار ماههای ( سال قمري ) در حكم و تقدير خدای (  متعال ،  مضبوط در لوح محفوظ ، يا موجود ) در كتاب آفرينش – از آن روز كه آسمانها و زمين را آفريده است – دوازده ماه است

از ویژگیهای تاریخ هجری خواندن دعا به هنگام دیدن قرص ماه وانجام مراسم ومناسک دینی مسلمانان براساس رویت ماه می باشد

{يَسْأَلُونَكَ عَنْ الْأَهِلَّةِ قُلْ هِيَ مَوَاقِيتُ لِلنَّاسِ وَالْحَجِّ}(بقره 189)

درباره هلالهاي ماه از تو مي پرسند ( كه چرا هر دم به شكلي پديدار مي شود ؟ ) . بگو : آنها شناسه هاي زماني ( و تقويم طبيعي ) براي ( نظام زندگي ) مردم و ( تعيين وقت ) حجّ هستند

عن ابن عمر : قال : كان رسول الله صلى الله عليه و سلم إذا رأى الهلال قال : ( اللهم أهله علينا بالأمن والايمان والسلامة والاسلام والتوفيق لما تحب وترضى ربنا وربك الله )(المعجم الکبیر للطبرانی الرقم 13330)

الهي بر آور ماه نو را بر ما، با امنيت و ايمان، و سلامتي و اسلام، و موفقيت در آنچه دوست داری ای پروردگار ما وخشنود می شوی پرور دگار ما و پروردگار تو(ای ماه )خدا است.

عن عَبْدِ اللَّهِ بْنِ عُمَرَ رَضِيَ اللَّهُ عَنْهُمَا أَنَّ رَسُولَ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ ذَكَرَ رَمَضَانَ فَقَالَ لَا تَصُومُوا حَتَّى تَرَوْا الْهِلَالَ وَلَا تُفْطِرُوا حَتَّى تَرَوْهُ فَإِنْ غُمَّ عَلَيْكُمْ فَاقْدُرُوا لَهُ (بخاری الرقم 1906)

عبد الله ابن عمر روایت کرد که پیامبر(صلی الله علیه و سلم) از رمضان گفت:وفرمود: تاوقتی هلال را نبینید روزه نگیرید وتا هلال را نبینید روزه را نخورید واگر هلال بر شما پوشیده شود،حساب ماه را داشته باشید.

قَالَ ابْنُ عُمَرَ رَضِيَ اللَّهُ عَنْهُمَا أَشْهُرُ الْحَجِّ شَوَّالٌ وَذُو الْقَعْدَةِ وَعَشْرٌ مِنْ ذِي الْحَجَّةِ(صحیح البخاری)1560

ابن عمر (رض)گفت:ماه های حج شوال، ذوالقعده و ده روز اول ذی الحجه است.

 اما هیچگونه توصیه ای به برگزاری جشن وشادی در آغاز سال جدید در اسلام صورت نگرفته بلکه از انجام اعمالی که مشابهت با غیر مسلمانان ایجاد نماید به شدت منع شده است.

عن عمرو بن شعيب عن أبيه عن جده : أن رسول الله صلى الله عليه و سلم قال ليس منا من تشبه بغيرنا لا تشبهوا باليهود ولا بالنصاري               (سنن الترمذی الرقم 2695)

پیامبر(صلی الله علیه و سلم) فرمودند:کسی بادیگران مشابهت اختیار نماید از ما نیست،پس با یهود ونصاری هرگز مشابهت اختیار ننمایید.

بدین خاطر فرا رسيدن سال جديد مسئله تازه‌اي نيست. اما آنچه مهم است درس گرفتن از واقعه هجرت واستفاده از تجربيات گذشته و برنامه ‌ريزي براي آينده و از دست ندادن فرصت‌ها مي‌باشد.

 با آغاز سال جديد زندگي گذشته خويش را در تمام ابعاد بررسي و با در نظر داشت خوبي و كاستي‌هاي گذشته سال نو را آغاز نمائيم تاجر در پايان سال حساب و كتاب فائده و ضرر خويش را نموده وسال ديگر را با برنامه‌ريزي دقيق و بهتر آغاز مي‌نمايد چنانچه برنامه‌ريزي كاري براي تاجر و مغازه‌دار جهت پيشگيري از ضرر مهم است، بايد مسلمان كه مسئوليت عظيم رسالت پيامبر بر شانه‌هاي او گذاشته شده و مامور رساندن پيام دين به انسانيت مي‌باشد جهت اداي رسالت خويش برنامه‌ريزي دقيق نموده و از خطاهاي گذشته درس گرفته و بدور از اشتباهات گذشته حركت نمايد. تا به سعادت و رستگاري دنيا و آخرت برسد.

پايان سال قبل و آغاز سال جديد از ما مي‌طلبد تا درباره آنچه سال قبل بدست آورده و فرصت‌هايي را كه در راه رسيدن به عزت و كرامت و دست يافتن به جايگاه واقعي مسلمان در دنيا از دست داده‌ايم بررسي نموده و در سال جديد از تجربه گذشته كمال استفاده را ببريم.

تقويم هجري براي شناخت زمان وقت و تاريخ مي‌باشد كه آغاز آن به تولد يا وفات شخصيت‌هاي بزرگ، و یا به قدرت رسيدن حاكم و يا سلسله پادشاهي نسبت داده نشده بلكه به واقعه تاريخي بزرگي كه سرنوشت بشر را تغيير داده منسوب مي‌باشد. واقعه هجرت مظلومين و مستضعفين جهت پاسداري و حراست از عقيده و زندگي با ارزش انساني از شهر و ديار خويش به سرزميني ديگر كه در آنجا ظلم و جور تعدي وجود ندارد بدون هيچگونه اهداف مادي و خواست‌هاي نفساني مي‌باشد. واقعه ايكه حق ،باطل خير،شر عدالت،ظلم  شرافت،رذيلت  ايمان،كفر سازندگي،ويراني  را ازهم جدا نمود.

هجرت از مكه به مدينه از مهم‌ترين و قائع تاريخ اسلامي و تاريخ بشر مي‌باشد زيرا باعث نجات بشر از گمراهي و سرگرداني در ميادين كفر و شرك كه در آن همچون حيوانات وحشي سرگردان به جان هم مي‌‌افتادند و هيچگونه قانون و برنامه‌اي بر زندگي آنان حاكم نبود ‌مي‌باشد بدين خاطر هجرت از مهم‌ترين اعمال عبادي در اسلام بشمار مي‌رود.

عَنْ ابْنِ عَبَّاسٍ رَضِيَ اللَّهُ عَنْهُمَا قَالَ قَالَ النَّبِيُّ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ يَوْمَ افْتَتَحَ مَكَّةَ لا هِجْرَةَ وَلَكِنْ جِهَادٌ وَنِيَّةٌ{رواه البخاری الرقم/1834}

 پیامبر {صلی الله علیه و سلم} در روزفتح مکه فرمود: هجرتی نیست؛ ولی جهاد و نیت آن باقی است. لذا جهاد و نيت صالح جانشين هجرت قرار گرفتند. اما هجرت معنوي كه بر خواسته از روح هجرت اصلي است تا قيامت در ميان امت ادامه داشته و دارد.

عَنْ عَبْدِ اللَّهِ بْنِ عَمْرٍو رَضِيَ اللَّهُ عَنْهُمَا عَنْ النَّبِيِّ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ قَالَ الْمُسْلِمُ مَنْ سَلِمَ الْمُسْلِمُونَ مِنْ لِسَانِهِ وَيَدِهِ وَالْمُهَاجِرُ مَنْ هَجَرَ مَا نَهَى اللَّهُ عَنْهُ {رواه البخاری الرقم/9}

پیامبر {صلی الله علیه و سلم} فرمودند:مسلمان کسی است که دیگر مسلمانان از زبان ودست او درامان باشند.مهاجر نیز کسی است که آن چه راخداوند ازآن نهی کرده است ترک کند.

از انواع هجرت بازداشتن نفس از خواهشات شهواني و لذتهاي مادي زود‌گذر مي‌باشد.

اگر امروز هجرت به شكلي كه در آغاز اسلام بوده نيست اما نبايد هجرت از گناهان و معاصي و خطاها و لغزشها از دست برود. بايد از اخلاق ناپسند به اخلاق زيبا و از تنبلي و سستي به سعي و تلاش در تمام زمينه‌هاي زندگي پرداخته از آنچه خداوند از آن منع نموده باز آمده و به اوامر خداوند گردن نهاده و با فدا كردن خواهشات و لذت‌ها در راه خدا نيت خويش را خالص براي خدا به گردانيم.

هر زمان سال هجري تمام مي‌شود. با آغاز سال جديد صحنه‌هاي اخلاص، ايمان، فداكاري و از جان گذشتگي صحابه در راه حفاظت از عقيده و باور هاي ديني خود از ما مي‌خواهد. با محاسبه از خويشتن بپرسيم براي دين ،عقيده وايمان مان چه كرده و چه بايد بكنيم.  هجرت با صداي رسا در طول تاريخ اسلام فرياد مي‌زند.

از جاهليت به اسلام

از شرك و كفر  به توحيد و ايمان

از گناه و معصيت  به طاعت و عبادت

از پايمال كردن حق ديگران  به اداي حقوق انسان‌ها

از ظلم و ستم بر طبقات ضعيف جامعه يتيم ،مسكين وبيوه ‌زنان  به رحم، شفقت، عدالت و مساوات.

از عبادت بندگان  به عبادت خداي يگانه

از حقارت و كوچكي دنياي مادي  به فراخناي آخرت

و از جور اديان باطل و سازمان‌هاي استعماري  به عدالت اسلام هجرت نماييد.

پيامبر خدا (صلی الله علیه و سلم) 13 سال در مكه به تعليم، تزکیه، اصلاح، تربیت و آماده نمودن صحابه بر اساس اصول اسلامی و تعالیم اخلاقی و اجتماعی آن             پرداخته و قلوب آنان را مملو از نور ایمان و عشق به آیین و عقیده اسلامی نموده و باطری قلب آنان را با توحید, ایمان، اعتماد و کمک خواستن از خدا در تمام لحظات زندگی شارژ نمود.

ثابت قدمی صحابه بر ایمان در مقابل ظلم و شکنجه و طغیان. شرک و کفر را مغلوب و مشرکین مستأصل و درمانده در مقابل شاگردان پیامبر (صلی الله علیه و سلم) قرار گرفتند.

سران شرک از به کار بردن هیچ نوع وسیله اعم از شکنجه، زور، تهدید، ارعاب و تحریم اقتصاد ی درمقابل مسلمانان دریغ نکردند اما تربیت یافتگان مکتب اسلام باعزمی آهنین و اراده ای پولادین در راه عقیده و ایمان خویش تمام این مشکلات را به جان خریدند و در این هنگام اجازه هجرت داده شد. هجرت پیامبر خدا فتح و پیروزی بزرگی برای مسلمین قرار گرفت. یثرب مهم ترین شهر جهان که بعد از هجرت به مدینة النبی موسوم گردید فتح شد. فتح عظیم و بی نظیری که در هیچ تاریخی نظیر آن دیده نمی شود. یثرب اولین پایگاه اسلام توسط سپاهی که از نظر مرتبه بسیار عظیم و از نظر تعداد بسیار اندک بود فتح شد. فاتح یثرب حضرت محمد(صلی الله علیه و سلم) با یار با وفا، جان نثار، مخلص و برجسته خویش ابوبکر صدیق (رضی الله عنه) بدون کوچکترین خونریزی و نگرانی وارد شهر گردید. و ساکنان آن به شیوۀ بی نظیری از آنان استقبال بعمل آوردند. آنهایی که این اتهام کهنه را بارها تکرار می کنند که اسلام با نیروی شمشیر پخش شده است؛ واقعه فتح یثرب را چگونه تحلیل می نمایند؟ آیا یثرب فتح دلها بود یا فتح یک محیط جفرافیایی؟ آیا فتح یثرب فتح احساسات و عواطف بود یا فتح یک شهر و امکانات فیزیکی آن؟

دعوت اسلامی به مدینه منوره گسترش یافته وعهد فتوحات اسلامی آغاز و پایه های حکومت اسلامی درمدینه منوره پی ریزی و در اندک زمانی سران شرک و کفر در چاه بدر سرنگون و بساط منافقان و دشمنان کوردل در خیبر برچیده  و مکه مکرمه فتح و تمام قبایل عرب در حنین گروه گروه به آغوش اسلام در آمدند.

و نقشه جهان درمدت 10 سال تغییر نمود.

آنچه هجرت به مامی آموزد به خاطر دین الهی همه چیز را می شود ترک کرد. اما دین را به خاطر هیچ چیز نمی توان رها نمود. هجرت به ما می آموزد تاچیزی را فدا نکنیم به چیز بهتری نمی توانیم دست یابیم. هجرت به ما می آموزد که نژاد ، قومیت و وطن نمی تواند (عامل) و مبنای تشکیل یک حکومت و یک ملت باشد. عقیده و ایمان است که می تواند اساس مستحکم یک دولت واقعی و یک ملت نیرومند قرار بگیرد.

هجرت به ما می آموزد قبل ازآغاز کار هدف نیکو و بزرگ خود را مشخص آمادگی و وسایل لازم برای کار عظیم دعوت الی الله را فراهم، و با صبر، قوت, قاطعیت و تحمل مشکلات و سختی ها در مسیر رسیدن به هدف حرکت نمود.

هجرت به ما می آموزد, در هنگام آماده گیری و تربیت افراد , به تهدید و ارعاب زور گویان و قلدران توجه نکرده و تمام نیرو و توان خود را با کوشش و تلاش بی وقفه بدون تأثر از تبلیغات، پروپاگند و شایعات  مخالفین و معاندین دعوت اسلامی جهت رساندن پیام الهی به گوش انسانها و تربیت آنان بر اساس تعالیم اسلام چنانچه صحابه عمل نمودند انجام دهیم مشکلات و مصیبتهائی که امروز جامعه اسلامی بدان دچار شده و در تب آن می سوزد جز با هجرت درمان نمی شود.

هجرت به کجا….

هجرت به دین خدا نه به دنیا و مادیات. هجرت از فضا و محیط فساد به فضا و محیط نیکو، از زشتیها و بدیها به اخلاق زیبا و اهداف نیکو. از آسوده طلبی و عیش و عشرت و دلخوشي به لذتهای فانی و زود گذر حقیر و پست به زندگی با عزت همراه با کار و تلاش و کوشش و حرکت جهت دست یافتن به قله شرف و کرامت و مجد گذشتگان و ایستادگی و پایداری در مقابل ظلم، تجاوز با صبر و نیروی ایمان و بازگشت خالصانه و راستین به منبع نیروی قدرت و ایمان و قرآن و سنت پیامبر.

 عن أبي هريرة قال قال رسول الله صلى الله عليه و سلم : خلفت فيكم شيئين لن تضلوا بعدهما كتاب الله وسنتي {رواه دار قطنی الرقم/149)

پیامبر {صلی الله علیه و سلم} فرمودند: بعد از خود دوچیز در میان شما گذاشتم اگر به آنها چنگ زنید هرگز گمراه نخواهید شد، کتاب الله(قرآن)و سنت من.

به نیرومندترین سلاح هستی، سلاح ایمان سلاحی که وعدۀ خدا با داشتن آن متحقق می شود باید مسلح شویم. با اين سلاح است كه ميتوان بساط ظالمان را برچید. جهان را از لوث وجود آنان پاک وکاخهای ظلم وستم را ویران نمود. سال گذشته سالی تلخ و خونبار برای بسیاری از ملتهای مسلمان بود ستمکاران و جباران و دیکتاتورها با همکاری غرب و مستکبران بر اریکه قدرت تکیه زده، خون ملت را مکیده سرمایه های آنان را به غارت برده واز انجام هیچگونه جنایتی بر ملت مسلمان  و موزه پاکی اربابان خویش دریغ نکردند؛ اما قیام، ایستادگی و مقاومت فرزندان مسلمین شادی دوباره بر اریکه قدرت نشستن را به کام آنان تلخ  نمود. در این لحظات اولیه سال جدید از الله ذوالجلال می خواهیم نیروهای کفر و متجاوز را به سرنوشت فرعون و فرعونیان دچار و طومار زندگی ننگین ظالمان و جنایتکاران حاکم بر سرزمینهای اسلامی را برچیده و سرانجام سیاه، تاریک و عبرتناک آنان را مایه عبرت دیگران بگرداند. و مسلمانان مستضعف و مظلوم جهان را وارث زمین بگرداند تا شاهد اقامه حاکمیت قانون خدا بر روی زمین خدا باشیم.

وَعَدَ اللَّهُ الَّذِينَ آمَنُوا مِنكُمْ وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ لَيَسْتَخْلِفَنَّهُم فِي الْأَرْضِ كَمَا اسْتَخْلَفَ الَّذِينَ مِن قَبْلِهِمْ وَلَيُمَكِّنَنَّ لَهُمْ دِينَهُمُ الَّذِي ارْتَضَى لَهُمْ وَلَيُبَدِّلَنَّهُم مِّن بَعْدِ خَوْفِهِمْ أَمْناً يَعْبُدُونَنِي لَا يُشْرِكُونَ بِي شَيْئاً وَمَن كَفَرَ بَعْدَ ذَلِكَ فَأُوْلَئِكَ هُمُ الْفَاسِقُونَ{سوره نور/ 55}

خداوند به كساني از شما كه ايمان آورده اند و كارهاي شايسته انجام داده اند ، وعده مي دهد كه آنان را قطعاً جايگزين ( پيشينيان ، و وارث فرماندهي و حكومت ايشان ) در زمين خواهد كرد ( تا آن را پس از ظلم ظالمان ، در پرتو عدل و داد خود آبادان گردانند ) همان گونه كه پيشينيان ( دادگر و مؤمن ملّتهاي گذشته ) را جايگزين ( طاغيان و ياغيان ستمگر ) قبل از خود ( در ادوار و اعصار دور و دراز تاريخ ) كرده است ( و حكومت و قدرت را بدانان بخشيده است ) . همچنين آئين ( اسلام نام ) ايشان را كه براي آنان مي پسندد ، حتماً ( در زمين ) پابرجا و برقرار خواهد ساخت ، و نيز خوف و هراس آنان را به امنيّت و آرامش مبدّل مي سازد ، ( آن چنان كه بدون دغدغه و دلهره از ديگران ، تنها ) مرا مي پرستند و چيزي را انبازنمي گردانند . بعد از اين ( وعده راستين ) كساني كه كافر شوند ، آنان كاملاً بيرون شوندگان ( از دائره ايمان و اسلام ) بشمارند ( و متمرّدان و مرتدّان حقيقي مي باشند ) .

چراغ ظلم ظالم تا دم محشر نمی سوزد                    اگر سوزد شبی سوزد شب دیگر نمی سوزد

وَلِلَّهِ الْعِزَّةُ وَلِرَسُولِهِ وَلِلْمُؤْمِنِينَ {سوره منافقون /8} عزّت و قدرت از آن خدا و فرستاده او و مؤمنان است.

سال جدید هجری از ما هجرتی صادقانه می خواهد آیا آماده ایم؟

نظر بدهید

آدرس ایمیل تان نمایش داده نخواهد شد.

Show Buttons
Hide Buttons