Home / دارالعلوم هرات
دارالعلوم هرات

دارالعلوم هرات

مدارس علوم دینی در طول تاریخ، دارای نقش بسزایی درگسترش علوم اسلامی بوده اند. این مراکز دینی که بر مبنای تعلیم و تربیت صحیح و اسلامی فرزندان مسلمان و نشر و اشاعه دین مبین اسلام پایه‎گزاری شده اند، درواقع جلوه‎گاهی از اولین مدرسه اسلام، یعنی  همان درسگاه اصحاب صفّه می‎باشند که با گذشت زمان و پیدایش علوم و فنون جدید شکلی گسترده تر گرفته و دامنه فعالیت‎های آن وسیع تر گشته است. تا کنون در سرتاسر دنیا مدارس دینی زیادی بر همین مبنا ساخته شده که دارالعلوم هرات نیز یکی از آن‎ها می‎باشد.

این مرکزدینی در رمضان سال 1427 هجری قمری مطابق با 1384 هجری شمسی فعالیت‎های خود را آغاز نمود.

فعالیت‎های حوزه:

حوزه علمیه دارالعلوم هرات در زمینه های مختلفی مشغول به فعالیت است که شرح آن چنین است:

1- شرعیات و علوم دینی، این بخش قسمت اعظم مدرسه را به خود اختصاص داده که طلاب آن بالغ بر300 نفربوده که  به صورت لیلیه مشغول به فراگیری علوم دینی از جمله: فقه، حدیث، ترجمه قرآن، زبان عربی، صرف، نحو، ادبیات عرب، ادبیات دری، بلاغت، معانی و…

بوده که با پشت سر گذاشتن 12 سال این دوره را به پایان می‎رسانند.

2- شعبه‎های حفظ: این بخش متشکل از 5 شعبه حفظ می‎باشد که طلاب عزیز جهت حفظ نمودن قرآن مجید، به صورت لیلیه مشغول تلاوت و حفظ کلام الله مجید می‎باشند. میانگین طلابی که در هر شعبه مشغول به حفظ کلام الله مجید می‎باشند 30 نفر بوده که مجموعة آنها به 150 نفر می‎رسد.

3- دارالقرآن‎ها: دارالقرآن‎های نور که در بخش آموزش قرآن، عقیده، یادگیری و حفظ احادیث، تعلیم آداب و احکام اسلامی و حفظ دعاهای مأثوره فعالیت  دارند، با هدف آموزش مبادی اسلامی به نونهالان و نوجوانان عزیز تأسیس شده اند. تعداد این دارالقرآن‎ها به 9 شعبه رسیده که شعبه مرکزی آن در حوزه، و8 شعبه دیگر آن در سطح شهر و ولسوالی‎های اطراف به صورت نهاری مشغول به فعالیت می‎باشند. مجموع محصلانی که در این بخش مشغول می‎باشند تعدادشان قریب به 700 نفر ‎می‎باشد.

4- لیسه ذکور: این لیسه با مجوز وزارت معارف جمهوری اسلامی افغانستان، زیر نظر حوزه علمیه دارالعلوم هرات تأسیس شده که دانش آموزان ضمن یادگیری علوم عصری، علوم دینی را نیز فرامی‎گیرند. تعداد محصلین این بخش 127 بوده که به صورت روزانه از صنف 1 تا 8 مشغول به تحصیل می‎باشند و همه روزه با خدمات ترانسپورتی که حوزه در نظر گرفته، حمل و نقل آنها صورت می‎گیرد.

5- مدرسه دخترانه:

این مدرسه نیز با شرایط لیسه پسرانه تأسیس شده است. البته با این تفاوت که اساتید مرد از پشت پرده تدریس نموده و دختران نیز موظف به حفظ حجاب اسلامی و پوشش کامل در کلاسها می‎باشند؛ تعداد محصلین 320 نفر می‎باشد که در صنف‎های 1 تا 14 مشغول به فراگیری علم می‎باشند.

6- دارالإفتاء: یکی دیگر از شعبه‎های فعال حوزه دارالإفتاء می‎باشد؛ این بخش که توسط چند تن از مفتیان حوزه اداره می‎شود، جهت پاسخگویی مشکلات و سؤالات دینی و شرعی مردم تأسیس شده که  همه روزه جهت پاسخگویی سؤالات شرعی مردم، در خدمت عزیزان می‎باشد.

7- دفتر مجله نسیم ایمان: یکی دیگر از بخش‎های فعال حوزه دفتر مجله نسیم ایمان می‎باشد که مسؤلیت آماده سازی، چاپ و نشر مجله نسیم ایمان را بر عهده دارد. این مجله که هر یک ماه و یا هر دو ماه یکبار منتشر می‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎گردد، طبق شرایط روز و تقاضای جامعه، به موضوعات مختلفی همچون: موضوعات علمی، دینی، فرهنگی و اجتماعی پرداخته و اطلاعات بسیار مفیدی به خوانندگان خود می‎دهد.

8- خطبه‎های جمعه و درس‎های تفسیر: تعدادی از اساتید حوزه، مسؤلیت خطابت و اقامه نمازهای جمعه را در برخی از مساجد جامع شهر و حوالی آن بر عهده دارند که روزهای جمعه به آن مساجد رفته و مراسم نماز جمعه را برپا می‎دارند. و در تعدادی از مارکت‎های شهر کلاس‎های ترجمه و تفسیر قرآن کریم دایر گردیده که توسط برخی دیگر از اساتید حوزه در روزهای معین هفته جهت آشنایی مردم  با ترجمه و معانی آیات کلام الله مجید برگزار می‎گردد.

9- سایت دارالعلوم هرات: این سایت، با عنوان امّت آنلاین، یکی از محدود سایت‎های اهل سنت کشور افغانستان بوده که تحت نظر حوزه علمیه دارالعلوم هرات جهت  نفع رسانی به کافّة امت اسلامی تأسیس و راه اندازی شده است. سایت مذکور مطالب خود را  به زبان‎های فارسی و عربی منتشر کرده، که کاربران محترم  با وارد کردن این آدرس (www.ommatonline.com) می‎توانند از سایت دیدن نمایند.

10- شورای مدارس: برخی از مدارس دینی 3 ولایت کشور که عبارت اند از: هرات،  فراه و نیمروز، شورایی جهت همبستگی هرچه بیشتر بین مدارس علوم دینی تشکیل داده اند که ریاست این شورا نیز برعهده حوزه علمیه دارالعلوم هرات می‎باشد.

موقعیت جغرافیایی و مساحت:

این مرکز دینی، با مساحتی بالغ بر 14000 متر مربع در شهر هرات، منطقه دروازه قندهار، بخش بلوغ‎های دلقرار واقع شده که زیر مجموعه آن بدین شرح می‎باشد:

1- ساختمان اصلی: این بنا که در قسمت شرق حوزه واقع شده، شامل کلاس‎های درس و خوابگاه طلاب می‎باشد. زیربنای این ساختمان 720 متر بوده که برای ساخت 5 طبقه برنامه ریزی شده است. اما تاکنون فقط 3 طبقه آن به پایة تکمیل رسیده و ساخت 2 طبقه دیگر آن موقتاً به تعویق افتاده است.

2- تعمیر دوم که در قسمت جنوب حوزه واقع شده، با زیربنای 3000 متر مربع برای ساخت 6 طبقه شروع شده که ریخت طبقه اول آن تکمیل، و 5 طبقه دیگر آن در فرصت‎های بعدی انشاءالله ساخته خواهد شد.

3- این مجموعه نیز دارای 13 باب خانه رهایشی واقع در قسمت غرب مدرسه می‎باشد که برای سکونت برخی از اساتید تدارک دیده شده که زیربنای هر کدام 110 متر می‎باشد.

4- دارالإفتاء، دفتر معاونت آموزشی، کتابخانه، دفتر مجله نسیم ایمان، مهمان‎خانه، نانوایی، آشپزخانه و یک باب مغازه که جهت رفع نیازهای روزانه طلاب ساخته شده، نیز در قسمت شمال مدرسه

بنا شده اند.

گسترش بنا: حوزه علمیه دارالعلوم هرات در نظر دارد زمینی را جهت ساخت مسجد برای ادای نمازهای پنجگانه و جمعه (که اکنون در طبقة زیرین ساختمان اقامه می‎شوند) و دایر نمودن مکتبی جهت آموزش علوم عصری به نوجوانان و تأسیس یک مدرسه دینی دخترانه و همچنین مکانی برای تفریح و سرگرمی طلاب خریداری نماید که تاکنون با وجود مشکلات اقتصادی این امر میسر نشده است.

تمویل:

از آنجاییکه  حوزه علمیه دارالعلوم هرات با هدف آموزش علوم دینی و نشر آرمان‎های اسلامی به مردم دین دوست افغانستان خدمت می‎کند، عواید و مصارف حوزه را نیز تماماً و صد فی صد همین مردم، با پرداخت صدقات و خیرات بر عهده داشته و حوزه هیچگونه پشتوانه مالی دیگری ندارد. لازم به ذکر است که با وجود مشکلات فراوان اقتصادی که دامنگیر کشورافغانستان می‎باشد، حوزه نیاز بیشتری به توجه مردم دین دوست و متدین دارد تا بتواند هرچه زودتر به آرمان‎های والای خود در جهت جهل زدایی و دین گستری برسد.

ومن الله التوفیق

۶ تعداد نظرات داده شده در این نوشته

  1. السلام علیکم ورحمت الله وبرکاته من در ایران زندگی میکنم اما میخواهم در این دارالعلوم ثیت نام کنم ایا برای من که یک دختر صنف 8هستم خوابگاه وجود دارد؟

  2. با عرض سلام و ادب خدمت همه شما عزیزان مومن ازتون یه درخواست داشتم آیا می توانم غیر حضوری درس بخوانم چون شرایط حضور در کلاس را ندارم حتی قول می دهم که نمرات دروسم از 16 پایین تر نباشد چون زبان عربی را خیلی زیاد مسلط هستم اگه راهی هست بنده را راهنمایی کنید بنده از ایران برایتان پیام دادم دوستدار ما :محمد

  3. سلام برادران عزیز من محمد رضا عاکفی از مشهد و انشالله موحد سالهاست دنبال آقای خاموش هروی هستم تلفن بنده در ایران ۰۹۱۵۵۱۷۸۳۵۸ و آدرس ایمیل بنده akefimr1@mums.ac.ir اگر تلفنی ازایشان دارید برای تذکر یک اشتباه ثبت شده در ترجمه جدولی قرآن میباشم

نظر بدهید

آدرس ایمیل تان نمایش داده نخواهد شد.

Show Buttons
Hide Buttons